Njëzet e tetë vjet nga vdekja e Kurt Cobain popullariteti dhe rëndësia e muzikës së tij nuk është zvogëluar aspak. Menaxheri i tij po e perkujton atë me një libër, ku gjenden kujtime dhe dëshmi për këtë ”artist të përjetshëm”.

”Ai kishte një ndjeshmëri që i bënte njerëzit të ndiheshin më pak të çuditshëm, më pak të vetmuar”, shpjegon Danny Goldberg, i cili ka qenë në biznesin e muzikës që në vitet ’60.

Autor ose bashkautor i të gjitha sukseseve të Nirvanës, Kurt Cobain vrau veten më 5 prill 1994 në shtëpinë e tij në Seattle, në veriperëndim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, prej nga kishte origjinën.

Ngjarja e rëndë ndodhi pikerisht kur grupi i muzikës rock ishte bërë një fenomen global në më pak se tre vite.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb