Një gjykatë në Nigeri dënoi sot një burrë me varje në një seancë të mbajtur virtuale përmes aplikacionit Zoom.

Ky është një nga gjykimet e para përmes aplikacionit Zoom që gjyqtarët përdorin për shkak të koronavirusit.

Gjykatësja Mojisola Dada nga Lagosi, dënoi me vdekje Olalekan Hameed për vrasjen e nënës së një punonjësi.

Seanca dëgjimore zgjati gati tre orë dhe morën pjesë avokatë. Hameed u deklarua i pafajshëm për vrasjen e 76-vjeçares Jolasun Okunsanya.

“Gjykata vendos që ju të vareni nga qafa derisa të shpalleni të vdekur. Zoti e mëshiroftë shpirtin tënd. Është një vendim virtual i gjykatës, “tha gjyqtarja.

Në Nigeri, rreth 3.000 njerëz janë infektuar me koronavirus dhe 100 kanë vdekur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb