Më 20 janar 1921, Turqia shpallet shtet i pavarur mbi atë që kishte mbetur nga Perandoria Osmane. Kushtetuta e vitit 1921 (Kanunu) ishte ligji themelor i Turqisë për një periudhë të shkurtër 1921-1924.

“Kanunu” ishte një dokument i thjeshtë i përbërë nga vetëm 23 artikujve të shkurtër.

Në tetor 1923, Kushtetuta u shtua për të deklaruar se Turqia është Republikë.

Një vit më vonë, Kushtetuta u zëvendësua me një dokument krejtësisht të ri – Kushtetuta e 1924-ës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb