“Numri i popullsisë botërore që vuan nga mungesa e ujit mund të arrijë në 1.8 miliardë deri në vitin 2080”, tha Fuad Humbatov, Shef i Sektorit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar dhe Marrëdhënieve me Publikun në Shërbimin Hidrometeorologjik Kombëtar.

Sipas tij, ndikimet negative të ndryshimeve klimatike janë shumë të mëdha: “Sidomos në fushën e bujqësisë mund të përballemi me probleme serioze. Temperatura 2 gradë mbi normale do të rrisë rrezikun e zhdukjes së florës dhe faunës. Rreziku për shëndetin e njeriut dhe malaria gjithashtu mund të zgjerohet. Ky është informacion i bazuar në shkencë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb