Një zjarr masiv përfshiu një magazinë jashtë Moskës të mërkurën, duke vrarë të paktën një person, duke plagosur 13 të tjerë dhe duke lënë dy të zhdukur, thanë zyrtarët.

Zyrtarët e emergjencave thanë se një person vdiq nga zjarri, dhe guvernatori i rajonit të Moskës Andrei Vorobyov tha se dy persona janë të zhdukur. Zyrtarët thanë se dy nga të plagosurit janë dërguar në spital.

Shtëllunga të mëdha tymi u ngritën në qiell mbi zonën pranë qytetit të Istra në veriperëndim të Moskës.

Ministria e Emergjencave e Rusisë tha se 150 zjarrfikës dhe tre helikopterë zjarrfikës ishin të përfshirë në përpjekjet për shuarjen e flakëve.

Autoritetet nuk kanë thënë se çfarë e shkaktoi zjarrin, por agjencia e lajmeve RIA-Novosti raportoi se hetuesit po shikonin zjarrvënien si shkakun më të mundshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb