Dhjetë persona u vranë kur një autobus me shpejtësi humbi kontrollin dhe u përplas me një kamion në një autostradë në shtetin jugperëndimor të Ogun të Nigerisë, tha policia lokale,

Ahmed Umar, një komandant sektori i Trupave Federale të Sigurisë Rrugore në Ogun, u tha gazetarëve në Abeokuta, kryeqyteti i shtetit, se gjithsej 19 persona u përfshinë në aksident dhe dy prej tyre gjithashtu pësuan lëndime në incidentin në qytetin Oniworo përgjatë autostradës në Ogun.

Umar tha se kamioni pësoi një avari dhe u parkua në rrugë pa shfaqur shenja të kujdesit ndaj automjeteve që po afroheshin, ndërsa autobusi humbi kontrollin për shkak të shpejtësisë së tepërt dhe u përplas me kamionin.

Ai tha se viktimat vdiqën të gjithë në vendngjarje, ndërsa të lënduarit janë dërguar me urgjencë në spitalin e afërt për trajtim mjekësor.

Aksidentet vdekjeprurëse rrugore raportohen shpesh në Nigeri, shpesh të shkaktuara nga mbingarkesa, kushtet e këqija të rrugës dhe pakujdesia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb