Dhjetë ushtarë u vranë të hënën në një sulm terrorist në një bazë ushtarake në Xhibo, në veri të Burkina Fasos, tha ushtria në një deklaratë.

Sipas deklaratës, Regjimenti i 14-të i Armëve të Kombinuara i Xhibos u vu në shënjestër nga terroristët që erdhën në një numër të madh të hënën në mëngjes. Të dhënat e përkohshme treguan se 10 ushtarë u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën.

Elementë të regjimentit iu përgjigjën zjarrit të armikut, thuhet në deklaratë, duke shtuar se të paktën 18 trupa të terroristëve u gjetën gjatë operacioneve të kërkimit.

Siguria në Burkina Faso është përkeqësuar që nga viti 2015 pasi sulmet kanë vrarë më shumë se 1000 njerëz dhe kanë zhvendosur më shumë se 1.9 milionë të tjerë në vendin e Afrikës Perëndimore.

Të hënën, ushtria nisi rekrutimin e 15,000 luftëtarëve civilë vullnetarë për të shërbyer si ndihmës të ushtrisë, me qëllim forcimin e luftës kundër terrorizmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb