2018 është viti i përvjetorëve në shtëpinë e Google: pasi kremtoi 20 vjetorin e themelimit te kompanisë dhe 10 vjetorin e browseri-it ‘Chrome’, tani është koha për të kujtuar 10 vjetorin e smartphone-it të parë Android.

Ishte 22 shtator i 2008 kur u lancua ‘HTC Dream’, i cili u shit në SHBA me emrin T-Mobile G1, duke marrë emrin e operatorit me të cilin u soll në treg. Një sfidë e nisur për Blackberry, Nokia dhe veçanërisht për Apple që kishte një vit qe kishte lancuar iPhone-in e parë.

Në këto dhjetë vjet, evolucioni i smartphone-ve ka qenë i pabesueshëm: sot në xhepat tanë kemi pajisje të pakrahasueshme me ato të disa viteve më parë, por pavarsisht kësaj nuk mund të harrojmë disa modele që kanë bërë historinë e smartphone-ve Android.

 

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb