Njëmbëdhjetë persona u vranë të martën nga një sulm ajror turk që synonte një pozicion ushtarak në Sirinë veriore, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Sulmi turk goditi bazën ushtarake siriane në Ayn al-Arab në fshatin verior të provincës Aleppo pranë kufirit siriano-turk, tha grupi mbikëqyrës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

Tetë persona u plagosën gjithashtu në sulm, dhe numri i të vdekurve mund të rritet për shkak të numrit të njerëzve të plagosur rëndë.

Nuk dihet ende nëse të gjithë të vrarët ishin ushtarë.

Kjo vjen pasi Turqia ka intensifikuar sulmet e saj në zonat në veri dhe verilindje të Sirisë si pjesë e fushatës së saj kundër milicive kurde.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb