Garda Detare e Tunizisë shpëtoi rreth 1200 migrantë të parregullt në brigjet lindore të vendit në 48 orët e fundit, njoftoi Garda Kombëtare Tuniziane.

Operacionet e shpëtimit u zhvilluan gjatë dy netëve nga e hëna në të martë dhe nga e marta në të mërkurë, pasi kishin dështuar 49 përpjekje për migrim të paligjshëm, tha në një deklaratë zëdhënësi i Gardës Kombëtare Tuniziane, Houcemeddine Jbabli.

Grupet e emigrantëve të parregullt, duke përfshirë 215 tunizianë dhe 977 të shtetësive të huaja u shpëtuan teksa po lundronin për në Itali, thuhet në deklaratë.

E vendosur në majën veriore të Afrikës, Tunizia është një nga pikat më të njohura të tranzitit për migrimin e paligjshëm në Evropë.

Edhe pse autoritetet tuniziane kanë miratuar masa rigoroze për të trajtuar problemin, përpjekjet e emigrimit të paligjshëm nga Tunizia në Itali nuk tregojnë shenja pakësimi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb