Mbi 13 0000 pjesëmarrës pritet të marrin pjesë në maratonën gjatë fundjavës në Marrakesh, më 26 janar.

Keniani Stephan Tum ka vendosur një rekord prej 2h6’35”.

Atletët në linjat e para përfaqësojnë 75 vende të ndryshme të botës.

Maratona është më e rëndësishmja në Afrikë dhe ka kontribuar tek shumë sportistë përfshirë marokenin Hicham Laqouahi, i cili e përfundoi garën në 2h8’35”.

Së bashku me maratonën në këtë edicion do të përfshihet edhe një një garë prej 3,5 kilometrash për studentët e moshës 10 deri në 13 vjeç

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb