Katërmbëdhjetë civilë janë konfirmuar si të vrarë dhe 97 të plagosur në sulmin masiv me raketa të Rusisë në territorin e Ukrainës.

Deklarata përkatëse u bë nga ministri ukrainas i Punëve të Brendshme Denys Monastyrskyi.

“Në fakt, është sulmi i dytë masiv me raketa pas 24 shkurtit dhe, ndoshta, granatimet më të mëdha në histori për sa i përket infrastrukturës kritike të energjisë. Tani mund të quhet terrorizëm energjetik, i cili u bë vazhdim i terrorizmit bërthamor me një termocentral bërthamor, e kam fjalën në Zaporizhzhia, i cili ishte granatuar vazhdimisht nga trupat ruse, “tha Monastyrskyi.

Sipas tij, për momentin janë raportuar gjithsej 74 sulme në 12 rajone. Katërmbëdhjetë civilë u konfirmuan si të vrarë dhe 97 të plagosur.

Predhat ruse shkaktuan dëme të rënda në objektet e infrastrukturës energjetike, por efektet pritet të kapërcehen brenda 24 orëve të ardhshme.

Sipas Monastyrskyi, Rusia sulmoi jo vetëm sektorin energjetik të Ukrainës, por edhe sistemin e integruar energjetik të Evropës, pasi palës ukrainase iu desh të pezullonte eksportet e energjisë elektrike në BE.

Monastyrskyi shtoi se ekipet e shpëtimit kishin shuar 30 zjarre në rajone të ndryshme të Ukrainës. Mbi 1300 vendbanime kanë mbetur pa energji elektrike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb