GREQI

14 muaj pas vrasjes së studentes 21- vjeçare Eleni Topaloudi  ka nisur  në Gjykatës së Qarkut të Përbashkët të Athinës për Drejtësinë gjyqi në ngarkim të dy të rinjve, Aleksandër Luca dhe Manolis Koukouras.

Në një gjendje shumë të rënduar arriti në gjykatë e shoqëruar nga të afërm dhe miq nëna e viktimës. Shumë qytetarë mbështetës nga afër të prindërve të viktimës ishin rreshtuar në mjediset e jashtëme të gjykatës. Me ta është edhe nëna e Paul Fyssa, i riu fatkeq që humbi jetën për G. Roupakia.

Gruaja me sy të zi kur pa dy të pandehurit   në bankën e të akuzuarve filloi të dridhej nga zemërimi. Edhe pse burri dhe të afërmit e saj po përpiqeshin ta frenonin, ajo u hodh nga vendi i saj duke bërtitur se donte të shihte se kush ishte  shqiptari dhe djali grek.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në pamundësi për ta përmbajtur zemërimin dhe inatin e saj, sapo ajo pa të akuzuarin, bërtiti se do t’i vriste ata, ndërsa u përgjigjej atyre që e mbanin duke thënë: “Ata ma shkatërruan jetën dhe unë të ulem për t’i parë?”

Nëna e Helen Topaloudi shpërtheu:

“Vrasës, unë do të marr jetën tuaj, ju keni shkatërruar jetën tonë dhe jetën e fëmijës tim dhe unë duhet t’ju shoh. Vrasës ”.

Babai i Helen,

Ioannis Topaloudis, gjithashtu shpërtheu dhe duke iu drejtuar të akuzuarve , tha: “Ju nuk keni turp? Për çfarë konsensusi po flisni? Me thikën në qafë e përdhunuat … Vajza jonë ishte ” e pa fat ‘, nëse nuk do të ishte Helen, ajo do të ishte një vajzë tjetër “. Avokati i të pandehurit nga Rodosi tha se klienti i tij, pranon vetëm thjesht bashkëpunimin  në vrasje.

Ndërsa i pandehuri me origjinë shqiptare, mohoi të gjitha akuzat.

Ndërkohë në fjalën e tij  avokati i familjes Al. Kujas e përshkroi mohimin e të pandehurve si provokues. Z. Kujas foli për mizoritë dhe krimin e rëndë, të cilat, tha ai, u bënë nga   të pandehurit, në mënyrë që viktima të mos i raportonte ata për përdhunimin në grup.  Babai i Eleni Topaloudi pritet të dëshmojë së pari në gjykatë.

Në të njëjtën kohë, një grup protestuesish u mblodhën në Gjykatën e Përbashkët të Athinës për të protestuar ndaj vdekjes së padrejtë të studentes. Protestuesit ngritën një pankartë me sloganin “Ata po na vrasin – Një helen më pak”.

Të gjendur përballë vrasësve të fëmijës së tyre, prindërit e studentes Eleni Topaloudi janë në pritje të drejtësisë duke ndëshkuar dy të rinjtë përgjegjës për përdhunimin dhe vrasjen e vajzës së tyre.

Të dy të pandehurit kanë dalë  sot para Gjykatës së Qarkut të Përbashkët të Athinës për të dhënë llogari për vrasjen brutale të  studentes  21 vjecare, Eleni Topaloudi, e cila fundin e pati duke e hedhur ne det dhe e mbytën. Autorët pasi e bënë veprimin e tyre në mënyrën më makabre u kthyen në jetën e tyre të përditshme sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

Prindërit e studentes  shohin për herë të parë dy autorët e vrasjes së Helenës, duke i kërkuar gjykatës që t’i dënojë ata me burgim të përjetshëm për përdhunimin dhe torturat që i kanë shkaktuar asaj përpara  vdekjes.  “ Ne jemi duke u shprehur qartë. Të mbeten  në burg për gjithë jetën. Ne vuajmë shumë nga humbja e Helenit tonë, “përsëritën prindërit e vajzës  fatkeqe.

Në masa të rrepta  sigurie brenda dhe jashtë sallës nga frika e incidenteve u sollën dy të pandehurit. Për më tepër, për këtë arsye, edhe procedura u vendos, me kërkesë të prokurorit kompetent, të mos zhvillohej në Rodos, por në Athinë, pasi konsiderohej se “ekzistojnë baza shumë serioze për rendin dhe sigurinë publike nëse çështja do të gjykohet në Rodos”.

Kështu, të dy të pandehurit u sollën në gjykatën e  Athinës për t’u perballur   për vepra penale të lidhura me vetëvrasjet me qëllim bashkëpunimin dhe përdhunimin e studentes. Prokurori  dha  në detaje gjithëcka  që vajza kishte jetuar në orët e fundit me dy të pandehurit, të cilët kishin vendosur ta hidhnin atë të plagosur rëndë në det, ku edhe u mbyt.

NGJARJA:

Gjithçka ka nisur   në mbrëmjen e 27 nëntorit të deri në mëngjesin e herët  të 28 Nëntorit 2018.

Jeta  fatale e Helenit nisi që  natën  e 27 nëntorit me 20-vjeçarin, grek, i cili, së bashku me shokun e tij të klasës, e çuan atë në vilën e tij të dytë në zonën e Lindos. Aty, dy të rinjtë tashmë ishin të vendosur për të përdhunuar vajzën, dhe përkundër rezistencës së saj të dukshme ata nuk u ndalën, duke e grushtuar atë dhe duke e kërcënuar atë me thikë. Ata nuk u lënduan nga fakti se gjyshi dhe gjyshja e 21-vjecares nga Rodosi  jetonin në katin e poshtëm. …… Ndërsa vajza  ishte e pafuqishme, ndërkohë që ata  në gjendjen e tyre të eksituar seksuale, duke përfituar nga mosrezistenca e saj për shkak të rraskapitjes fizike dhe mendore, e detyruan atë të tolerojë akte të mëtejshme paturpshme.

Kërcënimet e Helenit për t’i raportuar ata tek autoritetet i zemëruan ata edhe më tej, duke çuar në planin e tyre kriminal “të përjashtojnë çdo mundësi të ndjekjes penale në të ardhmen”.

Studentja e re luftoi për  jetën. Ajo iu lut që ta çonin në spital, por të rinjtë kishin plane të tjera. Pasi u përpoq ta mbytnin atë ”dhe ndërsa pacientja mundohej të qëndronte gjallë, duke duruar përpjekjet e vazhdueshme të të pandehurve për të prerë fijet e jetës së saj, ata në një gjendje shpirtërore krejtësisht të qetë,  megjithë thirrjet e saj për ta çuar atë dhe ta linin larg spitalit, të fiksuar pas planifikimit të tyre kriminal  e transportuan të zhveshur   vetëm sytjena e futën në makinën , me të cilin ata e kishin çuar fillimisht në rezidencën e familjes në Pefkos. të Lindos në mënyrë që të përfundonin  krimin e tyre të paracaktuar të vrasjes ”.

Dy të rinjtë eb transportuan vajzën në një zonë shkëmbore në gjirin e Fokia dhe e hodhën rreth 10 metra në det. Kështu, “me veprimin e tyre në ndërthurje me dëmtimet trupore tashmë të shkaktuara (dëmtimet e trurit të kraharorit, hemorragjinë difuze cerebrale dhe ënjtjen e shkaktuar nga goditjet e kokës), gjë që e bëri të pamundur që të ndodhë ndonjë lëvizje e orvatur për të notuar, ajo vdiq si rezultat i mbytjes “.

/Zougla.gr

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb