Gjithsej 15 persona u vranë dhe 11 të tjerë u plagosën në sulmet e fundit me armë në Nigeri.

Sulmet vdekjeprurëse u nisën nga persona të armatosur të paidentifikuar në katër fshatra në shtetin Kaduna, tha Samuel Aruwan, komisioneri i shtetit për sigurinë e brendshme dhe punët e brendshme, në një deklaratë.

Sulmet ndodhën të enjten kur personat e armatosur pushtuan fshatrat për të rrëmbyer para, por hasën në rezistencën e fshatarëve, raportoi The Nation, një e përditshme lokale.

“Prej aty filloi puna”, citohet të ketë thënë një burim.

Sulmet e armatosura kanë qenë kërcënimi kryesor i sigurisë në pjesë të Nigerisë, duke rezultuar në vdekje dhe rrëmbime.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: