Një person i armatosur 18-vjeçar hapi zjarr të martën në një shkollë fillore në Teksas, duke vrarë të paktën 19 fëmijë ndërsa shkonte nga klasa në klasë, thanë zyrtarët. Sulmuesi u vra nga forcat e rendit.

Numri i të vdekurve përfshinte gjithashtu dy të rritur, thanë autoritetet. Guvernatori Greg Abbott tha se njëri nga të dy ishte mësues.

Sulmi në shkollën fillore Robb në qytetin latin të Uvalde ishte sulmi më vdekjeprurës në një shkollë në SHBA që kur një person i armatosur vrau 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur në Sandy Hook Elementary në Newtown, Connecticut, pothuajse një dekadë më parë.

“Zemra ime është thyer sot,” tha Hal Harrell, mbikëqyrësi i distriktit shkollor, duke njoftuar se të gjitha aktivitetet e shkollës u anuluan deri në njoftimin e dytë. “Ne jemi një komunitet i vogël dhe do të kemi nevojë për lutjet tuaja për ta kapërcyer këtë.”

Presidenti Joe Biden bëri thirrje për kufizime të reja të armëve në një fjalim drejtuar kombit disa orë pas sulmit.

“Si komb duhet të pyesim, kur në emër të Zotit do të ngrihemi para hollit të armëve? Kur në emër të Zotit do të bëjmë atë që duhet bërë?” pyeti Biden. “Pse janë të gatshëm të jetojnë me këtë masakër?”

Shumë nga të plagosurit u dërguan me urgjencë në Spitalin Memorial Uvalde, ku anëtarët e stafit dhe të afërmit e viktimave ishin qarë ndërsa dilnin nga kompleksi.

Personi i armatosur përplasi makinën e tij jashtë shkollës para se të hynte brenda, tha Sgt. Erick Estrada i Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit.

Ai vrau gjyshen e tij përpara se të shkonte në shkollë me dy pushkë të stilit ushtarak që kishte blerë në ditëlindjen e tij, sipas Senatorit shtetëror Roland Gutierrez, i cili tha se ishte informuar nga policia e shtetit.

“Kjo ishte gjëja e parë që bëri në ditëlindjen e tij të 18-të,” tha ai.

Zyrtarët nuk zbuluan menjëherë një motiv, por guvernatori e identifikoi sulmuesin si Salvador Ramos dhe tha se ai ishte banor i komunitetit rreth 85 milje (135 kilometra) në perëndim të San Antonio.

Ramos kishte lënë të kuptohet në mediat sociale se një sulm mund të vinte, tha Gutierrez, duke vënë në dukje se “ai sugjeroi që fëmijët duhet të kenë kujdes”.

Një agjent i Patrullës Kufitare, i cili po punonte aty pranë kur filluan të shtënat, u fut me shpejtësi në shkollë dhe qëlloi  personin e armatosur, i cili ishte pas një barrikade, sipas një zyrtari të zbatimit të ligjit që foli në kushte anonimiteti.

Agjenti ishte i plagosur, por ishte në gjendje të dilte nga shkolla, tha burimi i zbatimit të ligjit.

Shefi i policisë së distriktit shkollor, Pete Arredondo, tha se sulmuesi veproi i vetëm.

Nuk u bë e qartë se sa njerëz u plagosën, por Arredondo tha se kishte “disa të plagosur”. Më herët, Spitali Uvalde Memorial tha se 13 fëmijë u dërguan atje. Një tjetër spital raportoi se një grua 66-vjeçare ishte në gjendje kritike.

Shkolla Fillore Robb ka pak më pak se 600 nxënës dhe Arredondo tha se u shërben nxënësve në klasën e dytë, të tretë dhe të katërt. Ai nuk ka dhënë moshat e fëmijëve që u vranë. Kjo ishte java e fundit e mësimit të shkollës para pushimit veror.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha se Biden u informua për të shtënat në Air Force One ndërsa kthehej nga një udhëtim pesë-ditor në Azi.

Uvalde, shtëpia e rreth 16,000 njerëzve, është rreth 75 milje (120 kilometra) nga kufiri me Meksikën. Robb Elementary është në një lagje kryesisht banimi me shtëpi modeste.

Tragjedia në Uvalde ishte më vdekjeprurëse në historinë e Teksasit, ka qenë vendi i disa prej të shtënave më vdekjeprurëse në SHBA gjatë pesë viteve të fundit.

Në vitin 2018, një person i armatosur qëlloi për vdekje 10 persona në shkollën e mesme Santa Fe në zonën e Hjustonit. Një vit më parë, një person i armatosur në një kishë në Teksas vrau më shumë se dy duzina njerëz gjatë një shërbimi të së dielës në qytetin e vogël të Sutherland Springs. Në vitin 2019, një tjetër person i armatosur në një Walmart në El Paso vrau 23 persona në një sulm racist.

Përpjekjet e ligjvënësve për të ndryshuar politikat amerikane të armëve në ndonjë mënyrë domethënëse janë përballur vazhdimisht me pengesa nga republikanët dhe ndikimin e grupeve të jashtme si NRA.

Një vit pas Sandy Hook, sen. Joe Manchin, një demokrat nga Virxhinia Perëndimore, dhe Patrick J. Toomey, një republikan nga Pensilvania, negociuan një propozim dypartiak për të zgjeruar sistemin e kontrollit të historisë së vendit. Por ndërsa masa ishte afër të sillej në Senat për votim, u bë e qartë se nuk do të merrte vota të mjaftueshme për të hequr një pengesë prej 60 votash.

Presidenti i atëhershëm Barack Obama, i cili e kishte bërë kontrollin e armëve në qendër të qëllimeve të administratës së tij pas të shtënave në Newtown, e quajti dështimin e Kongresit për të vepruar “një ditë mjaft të turpshme për Uashingtonin”.

Vitin e kaluar, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi dy projektligje për të zgjeruar kontrollet e sfondit për blerjet e armëve të zjarrit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb