Bursa botërore mund të përballet me një rritje tjetër të çmimeve të gazit pasi aleanca OPEC+ njoftoi se po redukton prodhimin e naftës deri në dy milionë fuçi në ditë, gjë që mund të përfundojë të jetë një pengesë masive për administratën Biden.

Ministrat e Energjisë nga grupimi i OPEC, anëtari kryesor i të cilit është Arabia Saudite, dhe joanëtarët aleatë, përfshirë Rusinë, po takohen personalisht në selinë qendrore të grupit në Vjenë për herë të parë që nga fillimi i vitit 2020.

Reduktimi i shpallur i prodhimit të martën është më i madhi që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Kjo vjen pasi çmimet e fuçisë së naftës ranë afërsisht një të katërtën në vetëm tre muaj, tani rreth 90 dollarë, mes frikës së një recesioni global në të ardhmen e afërt.

Efekti i njoftimit në pompat nuk është ende i sigurt, por vendimi e la administratën e Biden në përpjekje për të shmangur një ‘katastrofë totale’ sipas një raporti të CNN .

Vendimi i OPEC-ut pas takimit të tyre të mërkurën mund të detyrojë çmimet në pompë të rriten pasi Shtëpia e Bardhë festoi rënien e tyre me një ritëm rekord këtë verë. Ata tashmë kanë filluar të rikthehen në javët e fundit.

Por një rritje e papritur do të ishte një pengesë veçanërisht shqetësuese me zgjedhjet afatmesme të nëntorit pak më shumë se një muaj larg.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb