Të paktën tre persona u vranë dhe mbi 27 të tjerë, duke përfshirë 24 policë, u plagosën kur një kamikaz i dyshuar hodhi veten në erë pranë një automjeti policie në Pakistanin jugperëndimor.

Sulmuesi i dyshuar, i cili veproi i vetëm, shënjestroi një kamion që transportonte personel policie për sigurinë e vaksinuesve kundër poliomielitit në një lokalitet periferik të Quetta, kryeqyteti i provincës jugperëndimore të Balochistanit, i cili kufizohet me Afganistanin dhe Iranin fqinj.

Të vdekurit përfshinin një polic, një djalë kalimtar dhe një sulmues të dyshuar. Disa nga të plagosurit janë në gjendje kritike.

Imazhet e transmetuara në transmetuesin lokal Geo News treguan personelin e shpëtimit dhe të sigurisë duke transportuar trupat dhe të plagosurit në ambulanca, të cilat i transportuan në një spital lokal.

Të paktën tre automjete të dëmtuara u panë gjithashtu në vend me këpucë të lagura me gjak, helmeta, copa rrobash dhe syze të shpërndara përreth.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin deri më tani, megjithatë, Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), një konglomerat i disa grupeve militante që veprojnë në Pakistan, ka qenë prej kohësh i përfshirë në sulmet ndaj forcave të sigurisë dhe vaksinuesve kundër poliomielitit në të gjithë vendin.

Bombardimi i fundit ndodhi vetëm dy ditë pasi TTP njoftoi përfundimin e të ashtuquajturës armëpushim me forcat e sigurisë dhe kërcënoi se do të kryente sulme të reja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb