Mjekët izraelitë thanë se të paktën tre persona u vranë në një sulm me thikë pranë Tel Avivit të enjten mbrëma.

Policia tha se dyshon se ishte një sulm terrorist dhe se sulmuesi u largua me një automjet. Forcat e sigurisë vendosën postblloqe në zonën përreth ku ndodhën vrasjet, në qytetin Elad, dhe një helikopter mund të shihej duke fluturuar mbi zonë.

Shërbimi i urgjencës Magen David Adom tha se tre persona u vranë dhe katër të tjerë u plagosën; dy nga të plagosurit ishin në gjendje të rëndë.

Grupi militant palestinez Hamas , i cili sundon Rripin e Gazës, vlerësoi sulmin dhe e lidhi atë me dhunën në një vend të shenjtë në Jerusalem, por nuk mori përgjegjësinë për të.

“Stuhia e Xhamisë Al-Aksa nuk mund të mbetet e pandëshkuar”, tha zëdhënësi i Hamasit, Hazem Qassem. “Operacioni heroik në Tel Aviv është një përkthim praktik i asaj që rezistenca kishte paralajmëruar”.

Izraeli shënoi Ditën e Pavarësisë të enjten, një festë kombëtare festive në të cilën njerëzit zakonisht mbajnë barbekju dhe ndjekin shfaqje ajrore.

Ende nuk dihet identiteti i sulmuesit. Por tensionet izraelito-palestineze janë rritur në javët e fundit, pas një sërë sulmesh në Izrael, operacioneve ushtarake në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe dhunës në vendin e shenjtë në Jerusalem.

Kompleksi i Xhamisë Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe është ndërtuar në një majë kodre që është vendi më i shenjtë për hebrenjtë, të cilët i referohen asaj si Mali i Tempullit. Ai qëndron në thelbin emocional të konfliktit dhe palestinezët e policia izraelite janë përplasur atje vazhdimisht gjatë javëve të fundit.

Policia izraelite hyri në vend për të pastruar protestuesit palestinezë të enjten, pasi vizitat hebreje ishin ndërprerë për festat myslimane rifilluan.

Ndërsa vizitat rifilluan, dhjetëra palestinezë u mblodhën, duke brohoritur “Zoti është më i madhi”. Përleshjet kanë ndodhur kur policia ka shkuar për të arrestuar njërin prej tyre. Policia gjuajti me plumba gome në esplanadën e shtrirë ndërsa disa palestinezë strehoheshin brenda vetë xhamisë. Policia mund të shihej më vonë vetëm brenda një hyrjeje në xhaminë e barrikaduar.

Policia tha se iu kundërpërgjigj dhjetëra njerëzve që bërtisnin dhe gjuanin me gurë dhe se një polic u plagos lehtë. Shërbimi i emergjencës palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe tha se dy palestinezë u dërguan në spital pasi u goditën me shkopinj.

Ndryshe nga konfrontimet e mëparshme, dëshmitarët palestinezë thanë se fillimisht nuk kishte gjuajtje gurësh. Disa nga ata që u strehuan brenda xhamisë filluan të gjuanin gurë dhe sende të tjera kur policia hyri në ndërtesë. Dëshmitarët folën në kushte anonimiteti për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Sipas marrëveshjeve jozyrtare të njohura si status quo, hebrenjtë lejohen të vizitojnë vendin, por jo të luten atje. Vitet e fundit, ata kanë vizituar në numër gjithnjë e në rritje me shoqërimin e policisë dhe shumë janë lutur në mënyrë diskrete, duke zemëruar palestinezët si dhe Jordaninë fqinje, e cila është kujdestari i vendit. Palestinezët kanë frikë prej kohësh se Izraeli planifikon të marrë përfundimisht vendin ose ta ndajë atë.

Izraeli thotë se është i përkushtuar për të ruajtur status quo-në dhe akuzon grupin militant islamik Hamas për nxitjen e dhunës së fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb