SHBA do të fillojë të paguajë përfitimet e fëmijëve çdo muaj për herë të parë një ndryshim sizmik për vendin që ka disa nga nivelet më të larta të varfërisë së fëmijëve në botën e zhvilluar.

Pagesat mujore deri në 300 dollarë (216 £) për fëmijë pritet të fillojnë të godasin llogaritë bankare të amerikanëve në 15 korrik, duke zgjatur deri në fund të vitit.

Disa demokratë kanë vlerësuar kredinë e taksave të zgjeruar papritur duke thënë se një burim mujor i të ardhurave është më i besueshëm për familjet. Por avokatët kundër varfërisë, të cilët kanë kërkuar për një përfitim mujor për vite me radhë, shpresojnë që futja e një programi të tillë përkohësisht do të hedhë bazat për një ndryshim më afatgjatë.

 

Atëherë, si funksionon saktësisht kredia tatimore dhe çfarë ndikimi pritet të ketë?

Kredia për taksën e fëmijëve është pjesë e Planit Amerikan të Shpëtimit, një paketë lehtësimi ekonomik $ 1,9tn e nënshkruar në ligj në Mars.

Projekt-ligji rriti përfitimin ekzistues për vitin tatimor 2021 në një maksimum prej $ 3,600 për fëmijë nën moshën gjashtë vjeç, ose 3,000 $ për ata deri në moshën 17 vjeç.

Sipas skemës së zgjeruar, gjysma e kredisë do t’i paguhet prindërve direkt në këste mujore deri në 300 dollarë për fëmijë.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb