Të paktën 35 fëmijë kanë vdekur javët e fundit për shkak të thatësirës dhe konfliktit në rajonin verilindor Afar të Etiopisë.

Njoftimi i së enjtes erdhi disa ditë pasi një ministër i qeverisë mohoi se njerëzit kishin vdekur për shkak të mungesës së ushqimit .

“Tridhjetë e pesë fëmijë kanë vdekur vetëm në tetë javët e fundit dhe më shumë se dy të tretat e atyre pacientëve vdiqën brenda 48 orëve ,” thanë Mjekët pa Kufij në një deklaratë duke vënë në dukje një krizë në përshkallëzim në rajonin kryesisht të thatë.

“Ajo që na frikëson më shumë në këtë pikë është se ne sapo kemi filluar të shohim majën e ajsbergut, dhe tashmë është dërrmuese,” tha Raphael Veicht, koordinatori i urgjencës së grupit në kryeqytetin e Etiopisë, Addis Ababa.

Etiopia po përballet me një nga thatësirat më të këqija në 40 vitet e fundit pas reshjeve të njëpasnjëshme të dështuar në Bririn e Afrikës. Rajoni Afar gjithashtu pa disa nga luftimet më të ashpra në luftën që shpërtheu në rajonin fqinj Tigray të Etiopisë në nëntor 2020.

Hussein Adem, drejtor i spitalit Dubti në Afar, më i madhi në rajon dhe që u shërben më shumë se 1 milion njerëzve, konfirmoi vdekjen e fëmijëve për Associated Press dhe tha se njerëzit që vërshojnë në spital vijnë nga zonat e konfliktit në kufi me Tigray.

“Numri i fëmijëve të kequshqyer dhe të sëmurë që vijnë në spitalin tonë po rritet vazhdimisht. Prandaj, edhe shkalla e vdekshmërisë tek fëmijët po rritet”, tha ai, duke shtuar se ekipi i tij po përpiqet të dërgojë disa në qendra të tjera të kujdesit shëndetësor. “Reparti ynë i spitalit është plot, ndaj po përdorim tenda. Edhe kjo po mbushet, ndaj disa prej tyre po i trajtojmë në korridore.”

Shifrat e Kombeve të Bashkuara dhe të qeverisë etiopiane tregojnë se miliona etiopianë në pjesë të tjera të vendit gjithashtu përballen me mungesë ushqimi.

Fitsum Assefa, ministrja e planifikimit dhe zhvillimit të Etiopisë, u tha anëtarëve të kabinetit të hënën se 7.4 milionë njerëz në rajonet e Jugut, Oromisë dhe Somalisë kanë nevojë për ndihmë ushqimore. ” 5.2 milionë të tjerë në Tigray, rreth 600,000 në Afar dhe 8.7 milionë në rajonin e Amharasë gjithashtu kanë nevojë për ndihmë ushqimore dhe po marrin ndihmë si nga qeveria ashtu edhe nga donatorët,” tha ajo. Por ajo mohoi humbjen e jetëve njerëzore, duke i quajtur përpjekjet një “sukses të madh”.

Kryeministri i Etiopisë Abiy Ahmed në një postim në Twitter më 25 shkurt paralajmëroi se uria e shkaktuar nga thatësira në zonat Somali dhe Borana të kombit të Afrikës Lindore “po shkaktonte një humbje jete te fëmijët dhe të moshuarit”. Ai shtoi, “Nëse presim fillimin e sezonit të shirave, do të humbasim shumë nga qytetarët tanë”.

Të martën, OKB-ja bëri thirrje për 847 milionë dollarë për të ndihmuar në mbështetjen e 4.2 milionë njerëzve, gjysma e tyre fëmijë, në Etiopi, Kenia, Somali, Eritrea dhe Xhibuti.

“Situata e të ushqyerit në rajon është jashtëzakonisht shqetësuese pasi normat e kequshqyerjes po rriten, veçanërisht në Etiopi dhe në tokat e thata dhe gjysmë të thata të Kenias dhe Somalisë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb