Kometa Leonard  ndoshta do të bëhet e dukshme edhe me sy të lirë pak pas 12 dhjetorit, kur do të jetë më afër Tokës, pa paraqitur asnjë rrezik, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), e cila lëshoi ​​një foto të kometës nga një teleskop.

Fotografia është një përbërje prej 90 imazhesh të marra me teleskopin spanjoll Calar Alto Schmidt më 7 dhjetor nga Qendra e Koordinimit të Objekteve Afër Tokës (NEOCC), e cila është pjesë e Zyrës së Mbrojtjes Planetare të ESA. Përveç bërthamës së ndritshme të kometës, mund të shihet edhe bishti i saj i gjatë.

Kometa, e cila ndjek orbitën e saj rreth Diellit, po udhëtonte me rreth 47 kilometra në sekondë kur u fotografua. Tranziti i tij më i afërt nga Toka pritet më 12 dhjetor , në orën 15:52 me orën greke, kur do të jetë në një distancë të sigurt prej rreth 35 milionë kilometrash.

Deri më tani, 3775 kometa janë të njohura në sistemin tonë diellor. Këto janë mbetje të ngrira të fazave fillestare të formimit të planetëve të jashtëm. Ndërsa lëvizin rreth yllit tonë, ata herë pas here i afrohen pjesës së brendshme të sistemit diellor, duke nxjerrë grimca dhe ajër që, ndërsa nxehen nga rrezatimi diellor,prodhojnë bishtin e tyre karakteristik. Këto bishta të gjata mbeten në vend edhe kur një kometë është larguar dhe kur Toka kryqëzohet me to, ajo merr shira periodikë të yjeve që bien.

Komete

Ndonjëherë orbita e një komete e sjell atë relativisht afër Tokës (kometat afër Tokës ose NEC). Të tillë janë ata që përfundojnë një orbitë të plotë rreth Diellit në maksimum 200 vjet dhe arrijnë në distancën e tyre më të afërt nga ylli ynë deri në 1.3 njësi astronomike (një njësi e tillë është e barabartë me distancën Tokë-Diell). Këto kometa po monitorohen nga afër nga qendra NEOCC e ESA-s sepse – si asteroidët e afërt – ato mund të bien në planetin tonë me pasoja shkatërruese. Për fat të mirë kometa të tilla të afërta janë të rralla dhe deri më tani janë gjetur vetëm 100, megjithëse një ose dy i shtohen listës çdo vit.

Leonard përshkruhet nga ESA si një kometë mjaft tipike. Sipas astronomit të NEOCC, Marco Micheli, “është një kometë relativisht e ndritshme, të cilën ne e shohim në qiell mesatarisht një herë në vit. Teksa afrohet, shihet me sy të lirë, duke lejuar që të bëhen disa foto të bukura të tij. “Për ne, që jemi të shqetësuar për objektet që mund të jenë një kërcënim për Tokën, kjo kometë për fat të mirë nuk ka diçka spektakolare”.

 

(bALKANwEB)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: