Katër persona u qëlluan në East 6th Street dhe u dërguan në spitale me lëndime jo kërcënuese për jetën.

Departamenti i Policisë së Austin tha se ata kishin shtatë herë më shumë oficerë që patrullonin distriktin e njohur të jetës së natës për shkak të festivalit këtë fundjavë.

“Kishte rreth 150 oficerë të APD në qendër të Austin “APD normalisht ka 20 deri në 30 oficerë policie të stafuar për të mbrojtur publikun në distriktin e barit gjatë fundjavave jo-festive. Javën e kaluar, shefi i policisë së Austin, Joseph Chacon tha se oficerët po tërhiqeshin nga njësitë e specializuara për të luftuar dhunën me armë gjatë SXSW.”
Shoqata e Policisë së Austin, Ken Casady i tha stacionit televiziv se ai e di se oficerët kanë bërë mbi 30 arrestime, 19 prej tyre me pistoleta mbi personat e tyre përpara të shtënave.

Kjo të shtëna e fundit është e dyta të shtëna masive në kryeqytetin e Lone Star State në vitin e kaluar, duke shkaktuar shqetësime për sigurinë në zonën e qendrës së qytetit. Një adoleshent nga Killeen u arrestua për një të shtëna që vrau një, plagosi 13 në qershor të vitit të kaluar.
Një i dyshuar është arrestuar në një të shtëna masive gjatë natës pranë festimeve në South By Southwest, e njohur gjithashtu si SXSW , në qendër të qytetit Austin , Teksas .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb