TIRANË – 4 Shkurti shënon Ditën Ndërkombëtare të Kancerit, një mundësi unike që OBSH-ja ofron për të zgjuar vetëdijen e njerëzve në mbarë botën se ka shumë gjëra që mund të bëjë një individ, një komunitet apo qeveri për këtë sëmundje.

Fushata anti-kancer këtë vit është fokusuar në këshillimin për një jetë më të kujdessshme dhe në kontrollin e shpeshtë tek mjeku për ta parandaluar sëmundjen. Numri i rasteve me kancer, sipas OBSH, pritet të arrijë në 15 milionë në 2020-ën nga 10 milionë që ishte në vitin 2000.

(ar.sh/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: