Ekspozimi ndaj mikrobeve çon në prodhimin e antitrupave, por ndonjëherë ka disa mikrobe që ne i bëjmë pjesë të vetës në sasi të madhe dhe pa vetëdije.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë 4 zakone të përditshme që ju mbushin plot mikrobe.

1. Ju kafshoni lapsa / stilolapsa

Ju kujtoua shkolla apo jo? Para se ta fusni një laps a stilolaps në gojë kujtoni sa herë e keni prekur me duar pa larë, sa herë e keni rrotulluar në tavolinë?

2. Hapni / prisni gjërat me dhëmbët tuaj

Nuk hapet kapaku? Zgjidhja që ju vjen në mendje, dhëmbët. Nuk keni gërshërë për të prerë një fije peri? Zgjidhja përsëri dhëmbët. Po ku shkojnë mikrobet? Në gojën tuaj sigurisht

3. Hani në tavolinën e punës

Mos hani sipër tavolinës së punës se ka mijëra microbe që përfundojnë në trupin tuaj.

4. E vendosni çantën në dysheme

E lini në dyshemenë e lokalit, në dyshemëne e zyrës etj. Kur ktheheni në shtëpi, e lani? Sigurisht që jo. Në mënyrë të pavetëdijshme e lini atë në karrige ose në shtrat dhe mikrobet janë me shumica.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb