Rreth 45 ndërtesa banimi, pesë objekte të infrastrukturës kritike, gjashtë institucione arsimore, pesë objekte të kujdesit shëndetësor u dëmtuan nga sulmet raketore të Rusisë në qytetin e Kievit më 10 tetor.

Lajmi u bë i ditur nga kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

Në veçanti, sulmet e raketave ruse dëmtuan 45 ndërtesa banimi, pesë objekte të infrastrukturës kritike, gjashtë institucione arsimore, duke përfshirë tre shkolla dhe një kopsht fëmijësh, dy objekte të sferës sociale, gjashtë institucione kulturore, pesë objekte të kujdesit shëndetësor dhe dy ndërtesa administrative në Kiev.

Më 10 tetor, Rusia lëshoi ​​84 raketa lundrimi në Ukrainë, nga të cilat 43 u rrëzuan. Të paktën 11 persona u vranë, 89 u plagosën në të gjithë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb