Nga krijimi te dështimi i madh. Gjithçka zgjati pak, por në 48 orët e saj Super League u shoqërua me ngjarje sa për një vit të tërë. Ishin pikërisht këto ngjarje, publike dhe të fshehta, që sollën fundin e projektit të ideuar dhe dizenjuar nga disa prej “gjigandëve” të futbollit europian. Pavarësisht statusit të tyre, nuk mund t’i rezistonin presionit nga të gjitha krahët.

2. Vdekja E Futbollit Te Gjithe Kunder Super League, Uefa Kercenon Rebelet Me Perjashtim
2. Vdekja E Futbollit Te Gjithe Kunder Super League, Uefa Kercenon Rebelet Me Perjashtim

Si fillim UEFA dhe FIFA mblodhën rreth vetes të gjithë pjesën tjetër të familjes së futbollit, Federata dhe klubet e tjerë jashtë Super League. Qeveritë e futbollit kërcënuan me përjashtim klubet themeluese dhe futbollistët e tyre.

Aj Boris Footy Comp
Aj Boris Footy Comp

Edhe politika bëri punën e saj. Liderët europianë si kryministi anglez, Boris Johson, ai italian Mario Dragi dhe presidenti francez Manuel Macron sulmuan publikisht turneun e sapo lindur. Por sipas gjasave, në fshehtësi, ata i ngritën në një tjetër nivel kërcënimet për klubet themelues. Këta të fundit nuk kishin llogaritur, që të kishin kundër edhe vartësit e tyre.

Screenshot 2021 04 20 At 153704
Screenshot 2021 04 20 At 153704

Emrat e mëdhenj të trainingut, I pari Jurgen Klopp dhe më pas Pep Guardiola thanë fjalën e tyre, duke marrë krahun e më të dobëtve dhe tifozëve që në fillim në rrjetet sociale dhe më pas në rrugë protestuan të bindur se po iu vidhej diçka që iu përkiste dhe e jetonin me pasion.

Nintchdbpict000648594557
Nintchdbpict000648594557

Në të njëjtin front morën vendin e tyre edhe futbollistët. Shumë prej tyre në rrjetet sociale kundërshtuan krijimin e ri, ndërsa të tjerë si ata të Liverpool dolën me një komunikatë për mediat.

Ezcv0vmxmaaexrm
Ezcv0vmxmaaexrm

I fortë dhe kundër ishte që në fillim reagimi mediatik, që e cilësoi Super League si “vdekjen e futbollit”.

3. Lufta E Te Pasurve Mediat Nderkombetare Votojne Kunder, Akt Kriminal Kunder Tifozeve
3. Lufta E Te Pasurve Mediat Nderkombetare Votojne Kunder, Akt Kriminal Kunder Tifozeve

Përballë një presioni të madh, Super League nisi të shkërmoqej. Manchester City ishte i pari që u tërhoq, ndërsa më pas të njëjtën rrugë ndoqën në një tjetër “Brexit” edhe pesë klubet e tjerë anglezë.

42007032 9492525 Image A 41 1618950848671
42007032 9492525 Image A 41 1618950848671

Kjo krijoi një efekt domino. Nga klubet spanjollë ishte Atletico Madrid që u largua, ndërsa nga italianët Inter doli I pari nga loja.

Ezftoftxiaea S1
Ezftoftxiaea S1

Nuk mund të bënin asgjë themeluesit më stoikë, që pas një mbedhje në orët e para të mëngjesit të së mërkurës vulosën fundin e projektit të tyre, që rrezikon të khehet në një njollë të errët në historinë e futbollit.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: