Futbolli italian po përjeton një moment magjik, më në fund Serie A është rikthyer në futbollin e madh, me 5 ekipe në fazën gjysmëfinale në tre turnet e UEFA-s. Pas Milan e Inter në Champions, Roma e Juve iu bashkuan në Europa League, ndërsa “manitën” e kompletoi Fiorentina me një biletë për në gjysmëfinalet e Conference League. Kjo është një arritje historike për futbollin italian, asnjë herë më parë Serie A nuk kishte arritur në nivele të tilla me 5 ekipe.

060351147 E744ce64 A7d8 4b63 9754 4087122dbb6c
060351147 E744ce64 A7d8 4b63 9754 4087122dbb6c

Euroderbi në Champions i jep mundësinë Serisë A që të dërgoj një skuadër në finale, pas 20 viteve Milano rikthehet të pushtojë këtë fazë me një derbi mes Milan e Inter.

342808407 1815802842185992 7628793235535667138 N
342808407 1815802842185992 7628793235535667138 N

Ka festë edhe në Torino, brenda një dite tifozët e Juves morën dy lajme të mira, rikthimi i 15 pikëve në Serie A ndërsa siguruan një biletë edhe për në fazën gjysmëfinale. Europa League është një shans i madh për Juven, për të mbyllur sezonin me trofe, nëse fitojnë sigurojnë edhe një vend në Champions, nëse nuk e arrijnë nga kampionati.

342833552 233558279364276 7081390102052885898 N
342833552 233558279364276 7081390102052885898 N

Ne festë edhe tifozët roman, Jose Mourinho dërgoi ekipin në gjysmëfinale të Europa League. Pas vetëm një viti, portugezi realizon një tjetër kryevepër.

Pas tetë vitesh, Fiorentina rikthehet në gjysmëfinalet e një turneu të madh Evropian, me ekipin vjollcë që kompleton këtë vepër të madhe të futbollit italian. Me të drejtë, tifozët “azzurr” nuk dëshirojnë të zgjohen, ëndërrojnë “tripletën” evropiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb