Prokurorët në jug të Meksikës njoftuan se gjetën trupat e pesë burrave në një fshat në veri të vendpushimit të bregdetit të Paqësorit, Acapulco.

Prokurorët në shtetin jugor Guerrero nuk dhanë detaje mbi vrasjet, por mediat lokale raportuan se trupat ishin vrarë dhe lënë në qese plastike.

Acapulco është shkatërruar nga dhuna e përgjakshme e bandave të drogës për më shumë se 15 vjet.

Dhe në një qytet tjetër në veri të vendpushimit, prokurorët thanë se dy burra të tjerë ishin vrarë. Qyteti i Xaltianguis është luftuar nga bandat rivale të vigjilentëve, disa prej tyre besohet se kanë lidhje me kartelin e drogës.

Më 1 të vitit 2019, një forcë vigjilente e armatosur rëndë pushtoi Xaltianguis duke përzënë një bandë rivale, duke hedhur në erë një makinë me cilindra gazi brenda dhe duke prerë trupin e një prej dy armiqve të rënë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb