Një shembje ndërtese një javë më parë në Kinën qendrore vrau 53 persona, ndërsa u gjetën 10 të tjerë njoftuan mediat shtetërore të premten,

Ndërtesa rezidenciale dhe komerciale në qytetin e Changsha u shemb papritur pasditen e 29 prillit. Të paktën nëntë persona janë arrestuar me dyshimin se kanë kanë kryer shkelje.

Të mbijetuarit u nxorën nga rrënojat për disa ditë. E 10-ta dhe e fundit u nxor pak pas mesnatës të së enjtes, 5 ditë e gjysmë pas shembjes. Të gjithë të mbijetuarit thuhet se ishin në gjendje të mirë pasi u trajtuan në spital.

Të arrestuarit përfshijnë pronarin e ndërtesës, tre persona të ngarkuar me projektimin dhe ndërtimin dhe pesë të tjerë që dyshohet se kanë dhënë një vlerësim të rremë të sigurisë për një shtëpi tjetër në katin e katërt deri në të gjashtë të ndërtesës. Ndërtesa kishte rezidenca, një kafene dhe një restorant.

Shpëtuesit përdorën qen kërkimi, mjete dore, drone dhe detektorë elektronikë.

Një rritje e numrit të shembjeve të ndërtesave të vetë-ndërtuara në vitet e fundit bëri që presidenti kinez Xi Jinping të kërkonte kontrolle shtesë për të zbuluar dobësitë strukturore.

Respektimi i dobët i standardeve të sigurisë, duke përfshirë shtimin e paligjshëm të dyshemeve shtesë dhe mospërdorimin e shufrave përforcuese të hekurit, shpesh fajësohet për fatkeqësi të tilla. Infrastruktura e prishur si tubacionet e gazit ka çuar gjithashtu në shpërthime dhe shembje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb