Të paktën gjashtë minatorë janë vrarë në një shpërthim gazi brenda një miniere qymyri në distriktin Harnai, thanë zyrtarët.

Minatorët po gërmonin në një thellësi prej rreth 1500 këmbësh kur gazi metan u grumbullua brenda minierës, duke shkaktuar një shpërthim të fuqishëm.

Punëtorët u bllokuan brenda pasi një pjesë e minierës u shemb për shkak të intensitetit të shpërthimit, duke mbyllur hyrjen e saj.

Ndërsa zyrtarët e shpëtimit dhe Levies, së bashku me një ekip minatorësh nisën një operacion kërkimi, pesë personel të shpëtimit ranë pa ndjenja për shkak të pranisë së gazit metan dhe u mbërthyen në minierë.

Një ekip tjetër hyri në minierë dhe arriti të shpëtojë jetën e punonjësve të shpëtimit të pavetëdijshëm, të cilët u transferuan në një institucion shëndetësor aty pranë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb