Përmbytjet në Nigeri u morën jetën 662 personave në vitin 2022 dhe detyruan 2.4 milionë njerëz të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

“Përmbytjet e vitit 2022 ishin më shkatërruesit në historinë e Nigerisë. Sipas të dhënave tona, 662 njerëz u vranë dhe 3,174 njerëz u plagosën. Numri i njerëzve të zhvendosur ishte 2.4 milionë,” tha Mustafa Ahmed, drejtor i Agjencisë Shtetërore të Menaxhimit të Emergjencave.

Fatkeqësitë natyrore shkatërruan mijëra shtëpi, disa objekte kritike qeveritare, toka të punueshme dhe shumë kullota u përmbytën. Puna e restaurimit është ende në vazhdim, shtoi Ahmed.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: