Sipas të dhënave zyrtare, 75 vendbanime në rajonin Kherson tashmë janë çliruar nga pushtuesit rusë.

“Sipas të dhënave të konfirmuara, 75 vendbanime në rajonin Kherson janë çliruar tashmë nga pushtuesit rusë. Vetëm në tetor, Forcat e Armatosura të Ukrainës e kthyen flamurin blu dhe të verdhë në 29 vendbanime,”  tha Yaroslav Yanushevych, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale Kherson.

Yanushevych e quajti të tmerrshme gjendjen e infrastrukturës në territoret e pushtuara, pasi ka shumë shtëpi të shkatërruara, shkolla, spitale, kopshte, linja elektrike, nënstacione transformatorësh, tubacione gazi, tubacione uji dhe kazan. “Njerëzit kanë mbetur pa ujë dhe rrymë”, tha ai.

Një nga problemet kryesore tani është rivendosja e furnizimit me energji elektrike. Siç u përmend, procesi është i ndërlikuar. Fillimisht po punojnë teknikët e eksplozivëve dhe inxhinierët e energjisë.

Sipas zyrtarit, deri më 24 shkurt, më shumë se 19,000 njerëz jetonin në vendbanimet e pushtuara, ndërsa rreth 7,000 mbetën tani.

Yanushevych vuri në dukje se popullsia në territoret e de-okupuara mori ndihmë humanitare nga organizata bamirëse dhe ndërkombëtare.

Ai u bëri thirrje banorëve të rajonit që në këtë fazë të mos kthehen në vendbanimet e pushtuara, sepse armiku vazhdon t’i bombardojë.

Siç është raportuar, komunikimet celulare po rikthehen gradualisht, pajisjet dhe rrjetet e dëmtuara nga pushtuesit rusë po riparohen në vendbanimet e de-okupuara të rajonit Kherson.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb