Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është rritur në të paktën 7,926 persona, sipas zyrtarëve.

Mbrojtja Civile Siriane, e njohur si “Helmetat e Bardha”, tha se numri i viktimave në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të Sirisë u rrit në 1,220 dhe numri i të plagosurve u rrit në 2,600.

Këto shifra “pritet të rriten ndjeshëm për shkak të pranisë së qindra familjeve nën rrënoja”, shtoi grupi.

“Ekipet tona vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në rrethana të vështira,” tha ai, duke përshkruar një numër prej më shumë se 400 ndërtesash të shembura, më shumë se 1,300 ndërtesa të shembura pjesërisht dhe mijëra të tjera që u dëmtuan nga tërmeti herët në mëngjes.

Të paktën 812 vdekje janë konfirmuar në pjesët e kontrolluara nga qeveria e Sirisë, raportoi media shtetërore SANA.

Në Turqi, të paktën 5,894 njerëz janë vrarë dhe 34,810 janë plagosur, tha të martën nënpresidenti turk Fuat Oktay.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb