Një person i armatosur hapi zjarr në një autobus pranë qytetit të vjetër të Jeruzalemit herët të dielën, duke plagosur tetë izraelitë në një sulm të dyshuar palestinez që erdhi një javë pasi dhuna shpërtheu midis Izraelit dhe militantëve në Gaza.

Dy nga viktimat ishin në gjendje të rëndë, duke përfshirë një grua shtatzënë me lëndime në bark dhe një burrë me plagë me armë zjarri në kokë dhe qafë, sipas spitaleve izraelite që i trajtojnë.

Të shtënat ndodhën ndërsa autobusi priste në një parking pranë Murit Perëndimor, i cili konsiderohet vendi më i shenjtë ku hebrenjtë mund të luten.

Policia izraelite tha se forcat u dërguan në vendngjarje për të hetuar.

Sulmi në Jeruzalem pasoi një javë të tensionuar mes Izraelit dhe palestinezëve në Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Fundjavën e kaluar, aeroplanët izraelitë nisën një ofensivë në Rripin e Gazës duke synuar grupin militant Xhihadi Islamik dhe duke nisur tre ditë luftime të ashpra ndërkufitare. Xhihadi Islamik lëshoi ​​qindra raketa gjatë shpërthimit për t’u hakmarrë për sulmet ajrore, të cilat vranë dy nga komandantët e tij dhe militantë të tjerë. Izraeli tha se sulmi kishte për qëllim të pengonte kërcënimet nga grupi për t’iu përgjigjur arrestimit të një prej zyrtarëve të tij në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Dyzet e nëntë palestinezë, përfshirë 17 fëmijë dhe 14 militantë, u vranë dhe disa qindra u plagosën në luftimet, të cilat përfunduan me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Egjipti. Asnjë izraelit nuk u vra apo u plagos rëndë.

Grupi militant islamik Hamas, i cili kontrollon Gazën, qëndroi mënjanë.

Një ditë pasi armëpushimi ndaloi raundin më të keq të luftimeve në Gaza në më shumë se një vit, trupat izraelite vranë tre militantë palestinezë dhe plagosën dhjetëra në një shkëmbim zjarri që shpërtheu gjatë një bastisjeje arrestimi në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb