Të paktën tetë persona u vranë dhe mbi 50 të tjerë u zhdukën pasi një rrëshqitje masive e dheut goditi shtetin verilindor të Indisë Manipur.

Rrëshqitja e dheut ka bllokuar plotësisht një lumë që rrjedh nëpër rrethet Tamenglong dhe Noney.

Sipas zyrtarëve, lumi Ezei, me origjinë nga distrikti Senapati, është bllokuar për shkak të një rrëshqitjeje masive pranë pazarit Noney, rreth 50 km në veri të Imphal, kryeqyteti i Manipur.

“Të paktën tetë njerëz u vranë dhe mbi 50 janë të zhdukur pasi një rrëshqitje masive dheu goditi kampin 107 të Ushtrisë Territoriale (TA) në distriktin Noney të Manipur të enjten herët në mëngjes,” tha një gazetë lokale Indian Express duke cituar zyrtarët.

“Shtatë nga të vdekurit ishin burra të TA dhe një ishte një punëtor i Hekurudhave i angazhuar në ndërtimin e projektit hekurudhor Imphal-Jiribam.”

Rrëshqitja e dheut goditi kampin e ndërtimit të hekurudhës në oborrin e Tupulit, ku njerëzit e TA po ruanin një shesh ndërtimi të linjës kryesore hekurudhore.

Qeveria lokale nuk e ka konfirmuar ende numrin e viktimave.

Megjithatë, kryeministri indian Narendra Modi ka shprehur pikëllimin për humbjen e jetëve në incident.

“Fola me kryeministrin e Manipur N. Biren Singh dhe shqyrtoi situatën për shkak të një rrëshqitjeje tragjike. Sigurova të gjithë mbështetjen e mundshme nga Qendra (qeveria federale)”, tha Modi në një deklaratë të shkurtër të postuar në mediat sociale.

Singh ka vizituar zonën e goditur nga rrëshqitja e dheut për të mbikëqyrur operacionet e shpëtimit, tha një zëdhënës i qeverisë lokale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb