Tetë persona vdiqën dhe pesë u plagosën nga të shtënat në një klub nate në qytetin Jerez, në Meksikën veriore, tha policia.

Incidenti në shtetin Zacatecas ndodhi kur burra të armatosur rëndë, duke mbërritur në lokal me dy automjete, hynë brenda dhe filluan të qëllonin pa dallim, tha një raport nga Sekretariati i Sigurisë.

Gjashtë persona vdiqën në vend dhe dy të tjerë vdiqën gjatë marrjes së ndihmës mjekësore; pesë persona u shtruan në spital.

Mediat lokale thanë se viktimat ishin punonjës të klubit, muzikantë dhe klientë. Dëshmitarët thanë se njerëzit u kapën nga paniku pasi dyshemeja e klubit u përmbyt në gjak.

Bari, i quajtur “El Venadito”, është në qendër të Jerez, një komunë rreth 60 kilometra (36 milje) në jugperëndim të kryeqytetit të shtetit të Zacatecas.

Jerez është goditur vitet e fundit nga një valë dhune që vitin e kaluar detyroi qindra banorë të komuniteteve rurale aty pranë të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Shteti Zacatecas është një pikë strategjike për tregtinë e drogës në SHBA, e cila ka ndezur mosmarrëveshje të dhunshme midis karteleve Jalisco New Generation dhe Sinaloa, më të fuqishmit në Meksikë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb