Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinezë (UNRËA) tha se do të kërkojë një injeksion të ri të fondeve në një konferencë të ardhshme donatorësh, pasi i rezistoi viteve të paqëndrueshmërisë financiare gjatë administrimit të ish -Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Komisioneri i Përgjithshëm i UNRËA-s Philippe Lazzarini u tha gazetarëve në selinë e OKB-së në Nju Jork se organizatës i duhej “parashikueshmëri” për operacionet e saj në mënyrë që të zbatonte “tre synimet kryesore”-arsimin, shëndetësinë dhe shërbimet sociale.

Agjencia palestineze e refugjatëve do të kërkojë 800 milionë dollarë në vit në një konferencë donatorësh të planifikuar të mbahet në Bruksel muajin e ardhshëm.

Financimi do të lejojë që agjencia e OKB -së të ndërtojë rreth 700 shkolla, duke ushqyer 550,000 fëmijë, si dhe qendra shëndetësore dhe të sigurojë mirëqenie sociale për refugjatët palestinezë dhe pasardhësit e tyre.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: