Qindra zjarrfikës të mbështetur nga avionë po luftojnë me një zjarr në Francën juglindore, duke detyruar evakuimin e fshatrave aty pranë.

Trembëdhjetë zjarrfikës janë lënduar në Bordezac, fshati ku filloi zjarri. Në përgjithësi, 18 zjarrfikës janë lënduar mes disa zjarreve pyjore që kanë djegur prej ditësh disa rajone, sipas France Info.

Moti i pafavorshëm, thatësira, nxehtësia dhe erërat e forta  po ndërlikojnë përpjekjet për të kontrolluar flakët në rajonin Gard, por shërbimi i tij zjarrfikës tha se perspektivat ishin “më të favorshme” të premten. Zjarret e tjera më të vogla janë shuar.

Shërbimi tha se 880 hektarë janë djegur deri më tani në dy zona të ndryshme. Më shumë se 900 zjarrfikës dhe dy avionë luftuan me flakët në rajon.

Në Bordezac, banorët u evakuuan dhe rrugët u mbyllën. Laurent Joseph, një zyrtar i lartë në rajonin fqinj Bouches-du-Rhone, i tha BFM TV se autoritetet presin të merren me zjarrin “për disa ditë”.

Zjarri kërcënon Cévennes, një rajon malor i mbrojtur pjesërisht si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që përshkon një pjesë të madhe të Francës juglindore.

Administrata rajonale ose prefektura të premten i ndaloi njerëzit të hyjnë në disa pyje në zonë deri të hënën, “për të zvogëluar rrezikun e ndezjes së zjarreve të reja”, ndërsa zjarrfikësit punojnë për të shuar ato që ende digjen.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar i Francës vendosi disa zona fqinje në alarm të kuq të premten.  Ministria e Mjedisit e Francës paralajmëroi qytetarët në zonë që t’i kushtojnë vëmendje rreziqeve nga zjarri.

Zjarret kanë përfshirë edhe vende të tjera në Evropë këtë verë, nga Greqia në Portugali. Shkencëtarët thonë se ndryshimet klimatike sjellin më shumë thatësirë ​​dhe temperatura më të larta që e bëjnë të lehtë fillimin dhe përhapjen e zjarreve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb