Komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve që heton kryengritjen e Kapitolit po rrit ritmin përpara përvjetorit të së enjtes të sulmit të mafias, duke e perqendruar vëmendjen e tij te ish-zëvendëspresidenti Mike Pence dhe  Sean Hannity.

Kryetari i komisionit Bennie Thompson të martën i bëri thirrje Pence që të fliste vullnetarisht me panelin rreth asaj që dinte në lidhje me përpjekjen e presidentit të atëhershëm dhe këshilltarëve të tij për ta bindur atë të kthehej në detyrën e tij kushtetuese për të certifikuar fitoren e presidentit Joe Biden në zgjedhje. Demokrati i Mississippi-t gjithashtu dëshiron që Pence të marrë parasysh momentet e vështira kur ai ishte në Kapitol dhe një turmë pro-Trump po brohoriste që ai të varej gjatë kaosit që shpërtheu një vit më parë.

“Unë do të shpresoja që ai të bënte gjënë e duhur dhe të dilte përpara dhe të fliste vullnetarisht me komitetin”, tha Thompson për CNN.

Kërkesa e vendos edhe një herë Pencen në litarin e ngushtë politikisht të rrezikshëm midis shkaktimit të zemërimit të Trump dhe mbështetësve të tij dhe sundimit të ligjit. Megjithatë, ideja se ish-zëvendëspresidenti do ta kthente veten vullnetarisht në polemika duke dëshmuar, duket e pakuptimtë. Ai e ka shpenzuar me mundim vitin e fundit duke vendosur hapësirë ​​mes vetes dhe turpit të 6 janarit, ndërsa përpiqet të mbajë veten të zbatueshëm për një fushatë të mundshme presidenciale republikane në të ardhmen. Megjithatë, ndihmës të ndryshëm të Pence kanë filluar të angazhohen me komitetin, duke përfshirë ish- shefin e tij të shtabit, Marc Short, për të cilin CNN raportoi muajin e kaluar se po bashkëpunon.

Thompson foli për CNN disa momente pasi komiteti hodhi poshtë një tjetër kërkesë për bashkëpunim, duke i bërë thirrje Hannity, një yll i opinionit në kohën kryesore të Fox News, për të diskutuar dhjetëra tekste që thotë se ai i dërgoi Trumpit dhe ekipit të Presidentit në ditët rreth 6 janarit. Mesazhet edhe një herë nxjerrin në pah sinergjinë propagandistike midis rrjetit konservator dhe Shtëpisë së Bardhë të Trump. Ai sugjeron gjithashtu se paneli është i gatshëm të ndjekë dëshmitarët më të profilit të lartë dhe polemikat e guximshme të rëndësishme politike në përpjekjen e tij për të treguar historinë e 6 janarit.

Këto zhvillime janë vetëm shenja e fundit e vrullit për komitetin. Sipas një dosjeje të re në gjykatë të martën, paneli mori të dhënat financiare të zëdhënësit të Trump, Taylor Budowich në fund të dhjetorit. Dokumentet duket se përshtaten me përpjekjet e panelit për të gjurmuar burimin e financimit të tubimit në Ellipse në Uashington, DC, më 6 janar, ku Trump i tha turmës të “luftonte si ferr” për ta mbajtur atë në pushtet, gjë që evoluoi më vonë. në pushtimin e dhunshëm të Kapitolit.

Në fillim të kësaj jave, anëtarët kryesorë të panelit treguan se kishin marrë dëshmi nga brenda krahut perëndimor të Trump në ditën e kryengritjes, duke u fokusuar në dështimin e Presidentit të atëhershëm për të bërë më shumë për të ndaluar sulmin nga mbështetësit e tij. Nënkryetarja e Komitetit, Liz Cheney, një republikane nga Uajomingu, zbuloi se kishte dëshmi “të parë” se vajza e Trumpit, Ivanka, në atë kohë një zyrtare e Shtëpisë së Bardhë, i kërkoi dy herë babait të saj të anulonte rebelët. Zbulimi hodhi dritë të re mbi vendimmarrjen dhe shpërfilljen e detyrës së Trump në dështimin për të mbrojtur Kapitolin dhe procesin kushtetues të ratifikimit të zgjedhjeve.

Zhvillimet e shpejta nga komiteti i shtojnë një dimension të ri një sërë ngjarjesh që janë caktuar të mbahen në Capitol Hill të enjten për të shënuar një vit nga sulmi më i keq ndaj demokracisë amerikane në historinë moderne.

Biden do të mbajë një fjalim për të cilin Shtëpia e Bardhë thotë se do të “flasë me të vërtetën” për atë që ndodhi kur mbështetësit e Trump që kërkonin të vidhnin presidencën e tij bredhin në Kapitol, duke i dërguar ligjvënësit të ikin për të shpëtuar jetën. Presidenti i zgjedhur në mënyrë legjitime do të theksojë rrezikun që paraqet për shtetin e së drejtës dhe sistemin e qeverisjes demokratike të SHBA-së – i cili ndoshta është rritur vetëm gjatë fushatës së pamëshirshme të gënjeshtrave të Trump gjatë vitit të kaluar.

Ish-Presidenti i mundur kishte planifikuar atë që kishte të ngjarë të ishte një ditë kundërprogramimi e mbushur me gënjeshtra. Por ai papritmas njoftoi të martën se po anulonte një konferencë shtypi të enjten në klubin e tij Mar-a-Lago në Florida, e cila ka të ngjarë të kishte hedhur në një dritë edhe më të dobët sjelljen e tij dhe zjarrvënien kushtetuese.

Progresi i sinjalizuar nga komiteti ditët e fundit duket se rrit mundësinë që ai të ketë sukses në krijimin e rrëfimit më autoritar të ngjarjeve që çuan në kryengritje dhe kush ishte përgjegjës. Por mbetet një mundësi e gjatë për të ndryshuar dinamikën politike që rrethon sulmin, pas një viti në të cilin Trump dhe republikanët e tij kanë zbardhur historinë e sulmit.

GOP ende po përpiqet të fajësojë kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi për gabimet e sigurisë në ditën e sulmit, edhe pse ajo nuk kontrollon policinë e Kapitolit të SHBA. Dhe senatori republikan John Thune nga Dakota e Jugut të martën u përpoq të përshkruante ngjarjet përkujtimore të planifikuara për Capitol Hill si një ushtrim partizan.

“Unë mendoj se ata do të përpiqen të politizojnë ngjarjen, e dini, ata e kanë bërë këtë gjatë gjithë javës.”

“Jeta e tij ishte në rrezik”

Thompson i tha CNN në një intervistë se nuk kishte pasur asnjë kërkesë zyrtare që Pence të diskutonte ngjarjet e 6 janarit me komitetin, i cili u krijua pasi republikanët u tërhoqën nga një plan për të mbajtur një komision të pavarur për kryengritjen.

“Por nëse ai ofronte, ne do të pranonim me kënaqësi. Gjithçka është në shqyrtim,” tha Thompson, i cili drejton një komitet që ka lëshuar fletëthirrje për një listë të gjatë të ndihmësve të tjerë të Trump që kërkoheshin për depozitime.

“Jeta e tij ishte në rrezik,” tha demokrati i Mississippi për Pence. “Kishte njerëz që kishin ngritur trekëmbësh në lëndinën e Kapitolit gjoja për të varur zëvendëspresidentin. Kishte njerëz që kërcënonin jetën e zëvendëspresidentit. Zëvendëspresidenti nuk mundi të largohej nga Kapitoli i Shteteve të Bashkuara për shkak të trazirave. .”

Thompson tha se donte të kuptonte pse Trump ishte kaq vonë për të vepruar për të shuar trazirat edhe pse jeta e zëvendëspresidentit të tij dukej se ishte në rrezik.

“Ne do të donim të dinim se çfarë i tha atij se çfarë po ndodhte nga detajet e tij të sigurisë,” tha Thompson.

Duke pasur parasysh aksionet politike për Pence, duket e pamundur që anëtarët e komitetit të besojnë se ai do të bashkëpunojë. Nëse është kështu, ky mund të jetë një shembull tjetër i mesazheve të zgjuara politike që komiteti ka përdorur për të përqendruar vëmendjen në punën e tij – edhe pse Trump bën çmos për ta penguar atë.

Interesi i komitetit për të folur me Pence vjen mes shenjave se rrethi i tij i brendshëm ka qenë më i hapur në angazhimin me hetimin. Përveç Short, Jamie Gangel i CNN zbuloi të hënën se ish-këshilltari i sigurisë kombëtare i Pence, Keith Kellogg, i cili ishte me Trump në Shtëpinë e Bardhë gjatë sulmit ndaj Kongresit, kishte dhënë një depozitë. Dhe sipas burimeve të njohura me diskutimet, disa ndihmës të Pence janë treguar më të gatshëm për t’u angazhuar me komitetin sesa u bë publike më parë.

Zbulimet ka të ngjarë të zemërojnë Trump, i cili kërkon besnikërinë absolute të një njeriu të fortë nga vartësit edhe kur i çon ata në një territor të rrezikshëm ligjor. Ajo gjithashtu mund të thyejë më tej marrëdhëniet midis ish-presidentit dhe zëvendëspresidentit të tij. Ndërsa përgatit bazat për një rikthim të mundshëm politik, Pence është përpjekur të shmangë të flasë për 6 janarin, kur ai hodhi poshtë kërkesat e Trump për të përmbysur procesin kushtetues që vërtetoi fitoren e zgjedhjeve të Biden në 2020. Teksa iu drejtua republikanëve në shtetin parësor të Nju Hampshire verën e kaluar, Pence u përpoq të vinte një vijë në përplasjen e tij me Trump më 6 janar, por gjithashtu të kërkonte një pjesë të kredisë për arritjet e administratës së tij.

“Nuk e di nëse do të shohim ndonjëherë sy për sy atë ditë. Por unë do të jem gjithmonë krenar për atë që kemi arritur për popullin amerikan gjatë katër viteve të fundit,” tha Pence.

Ishte gjithmonë një mundësi e largët që Pence do të ishte në gjendje të arrinte një pengesë të tillë në një parti që ende dominohet nga ish-Presidenti dhe zotërimi i tij pothuajse mitik mbi bazën e GOP dhe republikanët e Kongresit. Kjo detyrë do të ishte edhe më e pamundur nëse ai do të bashkëpunonte me komitetin e përzgjedhur të 6 janarit. Dhe ditët në vijim, teksa ripërqendrojnë vëmendjen e publikut në kaosin dhe dhunën e një viti më parë, do të jenë thellësisht të pakëndshme për Pence siç është.

Hannity gjithashtu e gjen veten në një pozitë të vështirë pasi komiteti i kërkoi atij bashkëpunim vullnetar. Kërkesa përqendrohet pjesërisht në atë që paneli thotë se janë mesazhe me tekst nga Hannity që shtyn planin e hartuar nga ekipi ligjor i Trump për të sfiduar vërtetimin e fitores së Bidenit në zgjedhje më 6 janar. Tekstet duket se tregojnë Hannity duke hedhur dyshime mbi planin dhe duke i kërkuar Trump të përgatitet për një largim nga detyra.

Komiteti tha se duket se Hannity ka “njohuri të detajuara në lidhje me gjendjen shpirtërore të Presidentit Trump” dhe është angazhuar shumë herë me Presidentin e atëhershëm. Mesazhet me sa duket janë ndër ato që i janë dërguar ish-shefit të stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, të cilat ai ia dorëzoi komitetit kur po bashkëpunonte me hetimin. Meadows që atëherë ka refuzuar të dëshmojë, duke përmendur privilegjin ekzekutiv – një veprim që i dha atij një përbuzje ndaj citimit të Kongresit nga Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga Demokratët.

Zbulimet janë të turpshme për të dy burrat. Meadows tani duket se i ka ofruar komitetit një shans për të gërmuar thellë në rrethin e brendshëm të Trump. Ndërsa dyshimet e Hannity në lidhje me strategjinë e Trump tregojnë se të paktën një nga mbështetësit e Presidentit po jetonte në realitet, ata gjithashtu mund të nënvlerësonin strategjinë e tij për të vepruar si drejtuesi kryesor i tifozëve të Trump dhe potencialisht ta dëmtonin atë në sytë e mbështetësve të ish-presidentit. Tekstet që tregojnë Hannity duke strategjizuar largimin e Trump ekspozojnë sërish marrëdhënien jashtëzakonisht të ngushtë midis Fox-it dhe Shtëpisë së Bardhë të ish-Presidentit, që shkel qartë etikën gazetareske, por ka qenë reciprokisht me përfitim.

Avokati i Hannity, Jay Sekulow, i tha CNN se kampi i yllit të Fox “po shqyrtonte letrën e komitetit dhe do të përgjigjet sipas rastit”./CNN/

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: