Një letër e zbuluar nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit zbuloi të martën mbrëma se liderët janë ‘të indinjuar dhe të mërzitur’ me sjelljen e Will Smith në Oscar dhe se mund të duhen javë për të shlyer dënimin për aktorin që goditi Chris Rock gjatë të dielës.

Letra, e marrë nga CNN vetëm disa orë përpara se Akademia të pritet të zhvillojë një takim për të diskutuar incidentin, thotë se grindja ‘e errësoi’ atë që ishte menduar të ishte një festë e komunitetit të filmit.

Lajmi vjen gjithashtu pasi Rock, 57 vjeç, u pa në publik për herë të parë që nga Oscars të dielën mbrëma. Ai e mbajti kokën poshtë një kapelë ndërsa mbërriti në Boston rreth orës 18:00 të së martës, përpara shfaqjes së tij të shitur të mërkurën, dhe shpejt u fut në një automjet që priste. Rock nuk pranoi t’i përgjigjet çdo pyetjeje në lidhje me goditjen e së dielës.

Smith i ka kërkuar publikisht falje Rock-ut për goditjen e tij, në një nga momentet më tronditëse në historinë e shfaqjes së çmimeve – megjithëse Rock ende nuk e ka adresuar incidentin.

Smith

Ai ka refuzuar të ngrejë akuza kundër Smith.

Por Smith ende mund të përballet me dënimin nga Akademia, e cila dënoi veprimet e Smith dhe filloi një ‘shqyrtim zyrtar’ të incidentit. Akademia dënon veprimet e zotit Smith në shfaqjen e mbrëmshme. Ne kemi filluar zyrtarisht një shqyrtim zyrtar rreth incidentit dhe do të shqyrtojmë veprimet dhe pasojat e mëtejshme në përputhje me aktet nënligjore, standardet e sjelljes dhe ligjin e Kalifornisë.’

Në letrën e zbuluar të martën mbrëma, e nënshkruar nga presidenti i Akademisë David Rubin dhe CEO Dawn Hudson, thuhet se ‘Bordi i Guvernatorëve të Akademisë tani do të vendosë për veprimet e duhura për zotin Smith.’

Bordi i Guvernatorëve të grupit po planifikon gjithashtu një takim urgjent të mërkurën në mbrëmje për të diskutuar incidentin dhe dënimet e mundshme.

Smith përballet me një sërë rezultatesh, duke përfshirë  detyrimin e tij për t’ia dorëzuar Oscarin e tij dënimit më të rëndë – pezullimin nga Akademia – që do ta vendoste Smithin në radhët e Harvey Weinstein dhe Bill Cosby, të cilët të dy u përjashtuan për sjellje të pahijshme seksuale.  Rock nuk ka menduar nëse aktori i ‘King Richard’ duhet të përballet me ndonjë pasojë për sulmin në skenë, dhe qëndroi i ngushtë gjatë mbërritjes në Boston këtë javë përpara një programi me gjashtë shfaqje në Wilbur. Çmimet e biletave për turneun botëror të Rock’s ‘Ego Death’ u rritën në mijëra ndërsa kërkesa për vende u rrit pasi Smith marshoi në skenë gjatë shfaqjes live të dielën dhe goditi në fytyrë komedianin e mahnitur.

Biletat në Stubhub renditen midis 125 dhe 399 dollarë. Në Vividseats, biletat renditen midis 244 dhe 1150 dollarë. Dhe në TickPick, biletat renditen midis 307 dhe 1,463 dollarë.

Pas mbërritjes në Boston të martën, Rock u pa përsëri më vonë atë natë duke lënë Boston Hotel me shoqërinë e tij, teksa doli nga një derë anësore dhe u fut menjëherë në automjetin e tij në pritje. Ai mendohej se do të shkonte në teatrin Wilbur për prova përpara shfaqjeve tashmë të shitura.  Rock do të performojë gjashtë shfaqje në Wilbur këtë javë në orën 19:30 dhe 22:00, nga e mërkura deri të premten. Biletat për të gjitha shfaqjet janë shitur, por thuhet se biletat janë të disponueshme përmes shpërndarësve të palëve të treta.

TickPick shiti më shumë bileta brenda natës pas Oscars sesa në muajin e kaluar së bashku, tha TickPick në një deklaratë për Boston Globe . Çmimet e biletave për shfaqjet u rritën 600 për qind brenda natës, shtuan ata. Bileta më e lirë u shit për 46 dollarë më 18 mars – dhe tani çmimi më i ulët është rreth 300 dollarë.

Kur njoftoi turneun në shkurt, Rock tha në Instagramin e tij: ‘Ego Death World Tour 2022, i gjithë materiali i ri është introspektiv shumë personal dhe shumë qesharak. Mezi pres t’ju tregoj.’ mTë pranishmit do të shpresojnë që ai të ketë përditësuar materialin deri në kohën kur shfaqet shfaqja e parë të mërkurën për të trajtuar dramën e së dielës mbrëma.

Smith – i cili vetëm pak minuta më vonë fitoi çmimin për aktorin më të mirë për rolin e tij në “King Richard” – tronditi turmën dhe shikuesit në shtëpi të dielën kur u ngjit në skenë gjatë fjalëve të Rock-ut pasi komediani bëri një shaka me Jada Pinkett Smith, gruan e Smith.

Rock tha, ‘Jada, të dua. “GI Jane 2,” mezi pres ta shoh.

Shakaja preku në nerv. Pinkett Smith, koka e së cilës është e rruar, ka folur publikisht për diagnozën e saj të alopecisë.

Smith doli me hap në skenë dhe e goditi Rockun në fytyrë. I kthyer në ndenjësen e tij, Smith dy herë i thirri Rock-ut që ‘të nxirrte emrin e gruas nga goja”

Fjalët e tij jehonë qartë në të gjithë Dolby, megjithëse transmetuesi ABC e ndërpreu audion për rreth 15 sekonda. Brenda 45 minutave, Smith fitoi aktorin më të mirë. Gjatë fjalimit të tij të pranimit, Smith i kërkoi falje akademisë. Smith të hënën gjithashtu i kërkoi falje Rock-ut, duke thënë se sjellja e tij ishte ‘e papranueshme dhe e pafalshme’ dhe e la atë ‘të turpëruar’.

“Dëshiroj të të kërkoj falje publike, Chris. Isha jashtë linjës dhe gabova. Jam në siklet dhe veprimet e mia nuk ishin tregues i mashkullit që dua të jem. Nuk ka vend për dhunë në një botë dashurie dhe mirësie.’ 

Rock, i cili nuk ishte parë deri më sot, i tha Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit se nuk dëshiron të ngrejë akuza. Një burim i tha TMZ të hënën se pas incidentit me shuplakë, ai shkoi në prapaskenë në dhomën e tij të zhveshjes dhe nuk ka folur me Smith.  mPor Smith ende mund të përballet me një akuzë për kundërvajtje nëse Rock do të ndryshojë mendim.

Më shumë se gjysma e amerikanëve mbajtën anën e Will Smith mbi Chris Rock në incidentin tashmë famëkeq të shuplakave të Oscars, sipas një sondazhi të ri që pyeti “Kush mendoni se kishte më shumë gabim?”

Blue Rose Research, një anketues demokrat, anketoi 2,162 amerikanë në internet në lidhje me momentin e nxehtë në Oscar Awards të së dielës midis Rock dhe Smith, me 52.3 përqind të njerëzve që thanë se Rock e meritonte atë që mori pasi bëri shaka për kokën e rruar të gruas së Smithit. mNdërsa Smith ka marrë pjesën më të madhe të kritikave publike dhe përballet me disiplinë të mundshme nga Akademia për shuplakën, të dhënat zbuluan se shumica e amerikanëve janë në Team Smith, sipas studiuesit të Blue Rose, David Shor.

Sondazhi vjen përpara një takimi urgjent të bordit të Akademisë të planifikuar për të mërkurën që nëse Smith do të vuajë ndonjë dënim për veprimet e tij.

Sipas rezultateve, shumica e atyre midis 18 dhe 64 vjeç besonin se Rock ishte në gabim, ndërsa rreth 51.8 përqind e atyre 65 vjeç e lart menduan se Smith ishte ai që e kaloi kufirin. Burrat dhe gratë ishin të ndarë për këtë çështje, me 56.5 përqind të grave që pajtoheshin se Rock ishte fajtori më i madh, ndërsa 52.4 përqind e burrave mendonin se Smith ishte ai që fajësohej.

Për sa i përket të ardhurave, shumica e atyre që fituan më pak se 100,000 dollarë në vit fajësuan Rock-un, ndërsa shumica e atyre që fituan më shumë fajësuan Smithin. Rreth 51.1 për qind e njerëzve të bardhë mendonin se Rock ishte fajtor, ashtu si 56 për qind e njerëzve me ngjyrë dhe 55.7 për qind e hispanikëve dhe amerikanëve vendas. Aziatikët u ndanë në mes, sipas sondazhit.

Kur e rreshtuan çështjen me mënyrën se si njerëzit votuan në zgjedhjet presidenciale të 2020-ës, rreth 50.1 përqind e votuesve të Joe Biden fajësuan Smithin, ndërsa 50.8 përqind e votuesve të Donald Trump fajësuan Rock-un.

Shumica e atyre që mbështetën një kandidat tjetër ose nuk votuan fajësuan gjithashtu Rock-un. Sondazhi zbuloi gjithashtu se shumica e njerëzve që ishin dakord se goditja e një fëmije ishte ‘ndonjëherë e nevojshme’ për disiplinën, besonin se Rock ishte fajtor, ndërsa shumica e atyre që nuk pajtoheshin me deklaratën fajësonin Smithin.

Shor gjithashtu shfaqi rezultatet në një hartë elektorale presidenciale, duke demonstruar se nëse njerëzit votonin me mënyrën se si ata e perceptonin incidentin me shuplakë, Smith do të kalonte me 470 vota elektorale në krahasim me 68 të Rock-ut. Akademia planifikon të takohet të mërkurën mbrëma, ku mund të vendoset fati i Smith.

Një mbledhje e bordit pas Oscars mbahet gjithmonë për të diskutuar ceremoninë dhe për të adresuar çdo shqetësim, por zakonisht nuk ndodh kaq shpejt, mësoi Hollywood Reporter.

Vendimi për mbajtjen e takimit u mor pasi Akademia u mblodh për një telefonatë urgjente të hënën mbrëma në lidhje me incidentin dhe lëshoi ​​një deklaratë duke njoftuar fillimin e një shqyrtimi zyrtar.

Akademia dënon veprimet e zotit Smith në shfaqjen e mbrëmshme. Ne kemi filluar zyrtarisht një shqyrtim zyrtar rreth incidentit dhe do të shqyrtojmë veprimet dhe pasojat e mëtejshme në përputhje me aktet nënligjore, standardet e sjelljes dhe ligjin e Kalifornisë.’

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb