Corapet ndonjëherë lënë shenja të kuqërremta në këmbët tuaja, por nëse ju mbeten vazhdimisht gjurmë, është shenjë se trupi juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka.

Kjo është arsyeja pse Brightside tregon problemet shëndetësore që mund të na zbulojnë shenjat e çorapeve.

Nëse ndjeni se këmbët tuaja janë shumë të fryra, arsyeja mund të jetë lëngu i tepërt që grumbullohet në pjesët e poshtme të këmbëve. Zakonisht nuk është e dhimbshme, por veshja e çorapeve mund të jetë e pakëndshme.

Presioni i lartë i gjakut shkaktohet nga mbajtja e lëngjeve dhe e bën më të vështirë për zemrën që të transportojë gjakun nëpër trup. Trupi përgjigjet duke mbajtur lëngun që vendoset kryesisht në këmbë.

Kur venat në këmbët tona dobësohen, ato nuk mund ta kthejnë gjakun në zemrën tuaj mjaft shpejt. Më pas gjaku grumbullohet në venat e këmbëve dhe ato fryhen me dhimbje. Kjo kontribuon në formimin e venave me variçe.

Nëse vëreni rregullisht gjurmë çorapesh, atëherë trupi juaj mund të përpiqet t’ju tregojë se venat tuaja nuk po rrjedhin gjak në zemër.

Nëse trupi juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, atëherë mund të dëmtojë enët e gjakut. Venat e dëmtuara mund të fillojnë të rrjedhin dhe ky lëng grumbullohet në indet përreth – më shpesh rreth kyçeve dhe këmbëve. Shenjat e çorapeve që shfaqen rreth kyçeve tuaja mund të tregojnë se trupi juaj është i dehidratuar.

Disa ilaçe mund të shkaktojnë ënjtje të këmbëve. Disa lloje të antidepresantëve dhe medikamenteve për presionin e gjakut mund të shkaktojnë parehati në këmbë. Disa lloje të pilulave të kontrollit të lindjes (veçanërisht ato që përmbajnë estrogjen) mund të ndryshojnë sasinë e hormoneve në trupin e një gruaje dhe të çojnë në mbajtjen e ujit dhe ënjtje të këmbëve.

Çfarë duhet të bëni nëse çorapet mbeten vazhdimisht në këmbë?

Nëse çorapet në këmbë janë të shpeshta, është mirë të konsultoheni me një mjek. Por ju gjithashtu mund ta përmirësoni këtë situatë duke zbatuar rekomandime të thjeshta:

– Reduktoni sasinë e kripës në dietën tuaj

– Mbani një peshë të shëndetshme trupore

– Mbathni çorape kompresioni

– Ndërroni shpesh pozicionin tuaj dhe mos qëndroni në këmbë ose ulur për një kohë të gjatë

– Mbathni këpucë të rehatshme me taka të ulëta

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: