Duke ofruar rezultate pa dhimbje, jo invazive dhe të shpejta, testet e pështymës kanë potencialin për të ndryshuar mënyrën e jetesës me koronavirusin.

Imagjinoni nëse mund të dilni në farmacinë tuaj lokale në pushimin tuaj të drekës, të blini një test të lirë për COVID-19, të pështyni në një epruvetë dhe të keni rezultatet para se të ktheheni në tryezën tuaj.

Ky së shpejti mund të jetë një realitet, duke siguruar një mënyrë më të mirë për të jetuar me virusin ndërsa jemi në pritje të një vaksine.

Sipas France24, përcjell Telegrafi, testi më i zakonshëm që përdoret aktualisht në Francë është versioni hundor (PCR), që përfshin futjen e një shtupe të gjatë pambuku në hundën e pacientit.

Por radhët shpesh janë të gjata dhe rezultatet mund të zgjasin deri në pesë ditë për të arritur.

Më shumë se 700,000 teste të shtupës së hundës kryhen tani çdo javë në Francë, në përputhje me objektivat e njoftuara nga qeveria një ditë pasi mbaroi bllokimi.

Ministri i shëndetësisë, Olivier Véran, vlerësoi se Franca do të jetë në gjendje të “kryejë një milion teste në javë nëse është e nevojshme”, duke folur në një konferencë shtypi qeveritare në 27 gusht.

Testi i shtupës së hundës është i pakëndshëm personi që testohet shpesh ka një refleks refuzimi.

Ndërsa po sipas France24, testet e pështymës kanë avantazhin e të qenit më të thjeshtë për tu kryer, më pak ndërhyrës, me më pak rreziqe – dhe rezultatet mund të përpunohen më shpejt.

“Studimet janë duke u zhvilluar për të vlerësuar besueshmërinë e testeve të pështymës, të cilat së shpejti mund të jenë të shpejta dhe të lehta”, ka thënë Véran.

Ndërsa Franca është ende duke bërë kërkime mbi realizueshmërinë e testimit të përhapur të pështymës, ky lloj i testit tashmë po përdoret në Hong Kong dhe Shtetet e Bashkuara.

Madje, sipas France24, një studim i fundit ka zbuluar se rezultatet e testeve të pështymës mund të jenë edhe më të besueshme se ato nga shtupat e hundës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: