“Bashkimi Europian po dështon në luftën në Ukrainë”, kështu shkruan AlJazeera në një artikull të fundit kushtuar agresionit rus në Ukrainë.

Që kur Rusia befasoi Europën me luftën në Ukrainë, Amerika e ka marrë si të mirëqenë partnerin e saj. Me shfaqjen e kësaj lufte të ftohtë mes Moskës dhe Uashingtonit edhe kontinenti duket se është lënë në mëshirë të fatit.

I goditur dhe i destabilizuar, Bashkimi Europian ka qenë i ndarë si duhet t’i përgjegjet këtij rivaliteti të ri të superfuqive.

Edhe pse të vendosur për të mbështetur Ukrainën për liri dhe pavarësi nga Rusia, evropianët gjithashtu janë bllokuar nga pasojat e saj.

Disa, si Hungaria, duan një formë akomodimi për Rusinë, ndërsa të tjerët, si Suedia dhe Polonia, duan strehim më të madh për Amerikën. Por ndërmjetësit e fuqisë politike dhe ekonomike të kontinentit po kërkojnë pavarësi më të madhe nga të dyja.

Franca dhe Gjermania, të cilat kanë kundërshtuar prej kohësh presionin e SHBA-së për të zgjeruar NATO-n në Ukrainë, janë të zemëruar me përdorimin manipulues të frikës së Rusisë nga administrata Biden për të çuar përpara interesat e Amerikës në kurriz të interesave të tyre.

Por Amerika po shtyn për një strukturë sigurie të stilit të Luftës së Ftohtë në Evropë.

Ndërkohë Sekretari i Shtetit Antony Blinken po udhëheq një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Rumani, ku janë stacionuar rreth 3,000 trupa amerikane dhe ku, në Samitin e NATO-s të vitit 2008, SHBA-të ngulmuan për zgjerimin e aleancës në Ukrainë , për tmerrin e aleatëve të saj kryesorë.

Mjerisht, këto kombe vështirë se po koordinohen dhe këshillohen mes tyre, e lëre më të bashkohen pas një strategjie të përbashkët, e denjë për sfidën e madhe me të cilën përballen të gjithë nga lufta e re globale për pushtet.

Dalja britanike nga BE-ja, grindjet e nxehta midis Francës dhe Italisë, tensionet e vazhdueshme midis Evropës Perëndimore dhe Lindore dhe ftohja e marrëdhënieve midis Francës dhe Gjermanisë, nuk po ndihmojnë.

27 vendet anëtare të BE-së mund të mos bien dakord të gjithë të veprojnë në unison, por Parisi dhe Berlini duhet ta bëjnë këtë nëse duan të kenë sukses në trajtimin e krizës.

E megjithatë, presidenti Macron dhe kancelari Scholz deri më tani nuk kanë arritur të punojnë së bashku, siç bënë paraardhësit e tyre me mjaft sukses gjatë dhe pas Luftës së Ftohtë: nga Valéry Giscard d’Estaing dhe Helmut Schmidt, tek François Mitterrand dhe Helmut Kohl, Jacques Chirac dhe Gerhard.

Schroeder, madje edhe Macron dhe Angela Merkel. Kjo po e lë Evropën të pambrojtur, të ndarë dhe të ekspozuar.

Revista britanike Atlanticist, Economist,  raporton se “populizmi ekonomik amerikan dhe çarjet gjeopolitike kërcënojnë konkurrencën afatgjatë të Bashkimit Evropian” dhe paralajmëron se, “nuk është vetëm prosperiteti i kontinentit që është në rrezik, por shëndeti i aleanca transatlantike është gjithashtu”.

Gjermania, e cila është rritur e varur nga Rusia për energji dhe nga Kina për eksporte dhe investime, është e pakënaqur me përpjekjet e SHBA për të ndërprerë ose kufizuar marrëdhëniet ekonomike perëndimore me Moskën dhe Pekinin.

Vizita e kancelarit Olaf Sholz në Kinë në fillim të këtij muaji synoi të rivendoste sigurinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet gjermano-kineze.

Berlini mund të ketë arritur të mbushë rezervat e tij të gazit për këtë dimër, por shtrydhja e energjisë dhe rritja e çmimeve në qiell po dëmtojnë ekonomitë gjermane dhe të tjera evropiane.

Në të vërtetë, kriza e energjisë, e kombinuar me një dimër të ftohtë, mund të shkaktojë më shumë se 100,000 vdekje shtesë në të gjithë Evropën – më shumë se numri i vdekjeve ushtarake në Ukrainë.

Por, në vend që të ndihmojë aleatët e saj për të trajtuar krizën energjetike, SHBA-ja po i ngarkon evropianët pothuajse katër herë më shumë për gazin natyror sesa për shitjet e brendshme.

Biden ka shfrytëzuar mundësinë e paraqitur nga lufta e Rusisë në Ukrainë për të rivendosur ndikimin në pakësim të Amerikës në Evropë. Kur bëhet fjalë për dominimin e tij global, Uashingtoni është treguar i pamëshirshëm ndaj armiqve dhe miqve. Britanikët e shijuan atë pas Luftës së Dytë Botërore, kur SHBA shantazhoi ekonomikisht perandorinë e falimentuar për të fituar koncesione gjeopolitike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: