Kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe ka nxjerrë rregulla të reja që rregullojnë divorcin, trashëgiminë dhe kujdestarinë e fëmijëve për jomyslimanët në Abu Dhabi, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve e vendit.

Raporti të dielën nga agjencia e lajmeve WAM tha se Abu Dhabi do të krijojë një gjykatë të re për të trajtuar këto çështje, e cila do të mbahet në arabisht dhe anglisht për t’u kuptuar më mirë nga popullata e madhe e punëtorëve.

Ndryshimi në kujdestarinë e fëmijëve do t’i lejojë prindërit të ndajnë kujdestarinë e përbashkët të fëmijëve të tyre, raportoi WAM. Ligji  i cili përbëhet nga 20 nene  prezanton gjithashtu idenë e martesës civile, lejon hartimin e testamenteve duke i dhënë trashëgimi kujtdo që një person zgjedh dhe merret me çështjet e atësisë.

Ligji është vendosur të sigurojë “një mekanizëm gjyqësor fleksibël dhe të avancuar për përcaktimin e mosmarrëveshjeve të statusit personal për jomyslimanët”, tha Departamenti Gjyqësor i Abu Dhabi, sipas gazetës National.

Abu Dhabi është një nga shtatë vendet që përbëjnë Emiratet e Bashkuara Arabe.  Ndërkohë që emirati i pasur me naftë është kryeqyteti i vendit, popullsia e Abu Dhabit është e zbehtë nga ajo e Dubait fqinj.

Ligji i ri vjen pasi autoritetet vitin e kaluar thanë se do të rishikonin ligjet personale islame të vendit, duke lejuar çiftet e pamartuara të bashkëjetojnë, duke liruar kufizimet e alkoolit dhe duke kriminalizuar të ashtuquajturat “vrasje nderi”  një zakon fisnor i kritikuar gjerësisht në të cilin një i afërm mashkull mund t’i shmanget ndjekjes penale për sulm ndaj një gruaje që ai pretendon se ka çnderuar familjen e saj.

Në atë kohë, qeveria tha se reformat ligjore ishin pjesë e përpjekjeve për të përmirësuar legjislacionin dhe klimën e investimeve në vend, si dhe për të konsoliduar “parimet e tolerancës”.

Abu Dhabi gjithashtu i dha fund sistemit të licencës së alkoolit në shtator 2020.

Më parë, individët kishin nevojë për një licencë për pijet alkoolike, për t’i transportuar ose për të pirë alkool në shtëpitë e tyre. Rregulli me sa duket do t’u lejonte myslimanëve të cilëve u është ndaluar marrja e licencave për të pirë lirisht pije alkoolike.

Emiratet e Bashkuara Arabe në tërësi në shtator të këtij viti njoftuan një plan tjetër për të stimuluar ekonominë e tyre dhe për të liberalizuar rregullat e rrepta të qëndrimit për të huajt.

Në janar, Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan se po hapnin një rrugë drejt shtetësisë për shtetasit e huaj të përzgjedhur, të cilët përbëjnë gati 80 për qind të popullsisë.

Zgjerimi i lirive personale pasqyron ndryshimin e profilit të një vendi që ka kërkuar ta konsiderojë veten si një destinacion i mbushur me rrokaqiej për turistët perëndimorë, kërkuesit e fatit dhe bizneset.

Ndryshimet pasqyrojnë gjithashtu përpjekjet e sundimtarëve të Emirateve për të mbajtur ritmin me një shoqëri që ndryshon me shpejtësi në shtëpi.

Megjithatë, vlerat tradicionale islame mbeten të forta në federatë. Partitë politike dhe sindikatat mbeten të paligjshme.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb