Padia e Virginia Giuffre për abuzim seksual nga Princ Andrew do të vazhdojë të merret nën konsideratë pasi një gjykatës i Nju Jorkut hodhi poshtë përpjekjet e familjes mbretërore për të hedhur poshtë pretendimin e saj.

Giuffre, e cila ka pretenduar se financuesi i ndjerë Jeffrey Epstein dhe Ghislaine Maxwell abuzuan seksualisht me të, tha se e detyruan të bënte seks me Dukën e Jorkut në moshën 17-vjeçare. Ajo ngriti padi kundër familjes mbretërore më 9 gusht, duke përmendur baterinë dhe shkaktimin e qëllimshëm emocional. shqetësim.

Ekipi ligjor i Princit Andreë kishte argumentuar në dokumentet dhe procedurat gjyqësore se marrëveshja e Giuffre në 2009 me Epstein e mbrojti atë nga padia e saj. Marrëveshja, e cila u vulos më 3 janar, i dha Giuffre 500,000 dollarë.

Marrëveshja e tyre përmbante një dispozitë që thoshte: “Palët e dyta dhe çdo person apo subjekt tjetër që mund të ishte përfshirë si i pandehur i mundshëm … nga të gjitha, dhe të gjitha mënyrat, veprimet dhe veprimet e Virxhinias [Giuffre], duke përfshirë shkakun shtetëror ose federal. dhe shkaqet e veprimit.”

Andreë nuk u përmend me emër në këtë vendbanim.

Duke shpjeguar pse ai refuzoi mocionin e Andrew për shkarkim, gjyqtari i gjykatës federale të Manhatanit, Leëis Kaplan tha se ishte e parakohshme të merreshin parasysh përpjekjet e princit për të hedhur dyshime mbi akuzat e Giuffre.

Ai vuri në dukje se kjo shtytje për shkarkim kryesisht mbështetej në pretendimet e familjes mbretërore se ankesa e Giuffre ishte ligjërisht e pamjaftueshme, të cilat, nga ana tjetër, ishin të rrënjosura në diskutimin e Andrew për marrëveshjen e vitit 2009.

Kaplain tha: “Ligji e ndalon gjykatën të marrë në konsideratë, në këtë fazë të procesit, përpjekjet e të pandehurit për të hedhur dyshime mbi vërtetësinë e pretendimeve të zonjës Giuffre, edhe pse përpjekjet e tij do të ishin të lejueshme në gjyq.”

Ai vazhdoi: “Në një mënyrë të ngjashme dhe për arsye të ngjashme, ajo nuk është e hapur në gjykatë tani për të vendosur, si një çështje të vërtetë, vetëm atë që palët në lirimin në marrëveshjen e 2009 zgjidhjes nënshkruar nga znj Giuffrè dhe Jeffrey Epstein në fakt nënkuptonte.

“Detyra e gjykatës në këtë pikë është thjesht të përcaktojë nëse ka dy ose më shumë interpretime të arsyeshme të atij dokumenti. Nëse ka, përcaktimi i ‘të drejtës’ ose interpretimi kontrollues duhet të presë procedurat e mëtejshme.”

Vendimi i Kaplan i jep një goditje tjetër princit britanik të përvuajtur, reputacioni dhe qëndrimi i të cilit brenda familjes mbretërore është dëmtuar nga lidhjet e tij me Epstein dhe Maxëell.

Procedimet penale të profilit të lartë kundër Epstein dhe Maxëell gjatë dy viteve të fundit kanë dëmtuar më tej reputacionin e tij.

Maxëell, e bija e titanit të ndjerë të shtypit britanik, Robert Maxwell, u shpall fajtore për pesë akuza për joshjen e vajzave deri në 14 vjeç në botën e Epstein që ai të abuzonte seksualisht. Epstein, një shkelës seksual i dënuar, i cili përveç Princit Andrew, numëronte ish-presidentët Bill Clinton dhe Donald Trump në rrethin e tij, vrau veten në një burg në Manhattan rreth një muaj pas arrestimit të tij në korrik 2019 me akuza për trafikim seksual. Giuffre ka pohuar se Princi ishte “djersitur shumë mbi mua” në një klub nate në Londër në një natë kur dyshohet se kishin një takim seksual.

Princi Andrew tha në një intervistë katastrofike për BBC se deklarata e Giuffre për djersitjen e tij nuk mund të ishte e vërtetë, duke pretenduar: “Unë kam një gjendje të veçantë mjekësore që është se nuk djersitem ose nuk djersita në atë kohë.” Princi Andrew gjithashtu pohoi se në mbrëmjen e cituar nga Giuffre, ai shkoi me vajzën e tij, Beatrice, në një festë fëmijësh pasdite vonë në një Pizza Express në Ëoking. Pas festës, pretendon Princi Andrew, ai ishte në shtëpi me fëmijët e tij gjatë gjithë natës.

Si pjesë e padisë së Giuffre, ekipi i saj ligjor ka kërkuar dokumente që do të vërtetonin nëse Princi Andrew mund të djersitet apo jo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb