Një skandal i abuzimit me fëmijët në përmasa të papërshkrueshme ka dalë në dritë në Këln, Gjermani. Krimi ka tronditur edhe hetuesit. Autori ka ofruar shërbime për kujdesin e fëmijëve nëpërmjet internetit.

Shefi i policisë së Këlnit, Falk Snaber, përpiqet të fshehë ndjenjat e tij në një konferencë për shtyp. Ai thotë se është i tronditur dhe i befasuar nga ajo që nxjerr në dritë hetimi njëmujor i një tjetër skandali të abuzimit seksual të fëmijëve dhe pornografisë së fëmijëve që tejkalon të gjitha kufijtë e imagjinatës.

“Nuk kam hasur kurrë në një nivel të tillë barbarie çnjerëzore dhe indiferencë ndaj vuajtjeve të fëmijëve të vegjël, dhimbjeve dhe britmave të tyre dhe frikës së tyre të dukshme. “Dhe kurrë nuk mund ta imagjinoja këtë”.

“Në ambientet e familjeve”
Ky është një tjetër rast i abuzimit seksual të fëmijëve në shtetin e Nordrhein-Westphalia, por me tipare të paprecedentë. I pandehuri kryesor është një 44-vjeçar nga qyteti Vermelskirchen i shtetit gjerman. Punonjës me profesion, i martuar dhe pa fëmijë, ofroi shërbime të kujdesit të fëmijëve në internet dhe kështu kishte akses te viktimat e tij, u tha gazetarëve prokurori Ulrich Bremer, një zëdhënës i prokurorisë. “Për sa i përket mënyrës se si i akuzuari ka pasur kontakt me fëmijët, mund t’ju informoj se nga njëra anë fëmijët kanë ardhur nga mjedisi i tij i afërt, dhe nga ana tjetër, dhe kjo ka të bëjë me shumicën dërrmuese të fëmijëve të dhunuar, ekziston një pretendim se i akuzuari është ofruar me sukses si kujdestar fëmijësh përmes platformave përkatëse të internetit dhe më pas i ka kryer aktet në ambientet e familjes”.

Vlen të përmendet se prindërit e këtyre fëmijëve nuk dyshonin aspak se çfarë po ndodhte në shtëpinë e tyre. Edhe viktimat, tashmë të rritur, e kuptuan kur mësuan nga hetuesit se ishin abuzuar seksualisht në fëmijëri, pasi aktet e 44-vjeçarit datojnë në vitin 2005.

Fëmijët u qetësuan që të mos bërtisnin
Përshkrimet e veprimeve të tij tronditin edhe zyrtarët e organeve hetimore që kanë trajtuar shumë raste të ngjashme. Viktima më e vogël ishte një foshnjë një muajshe, mes të cilëve edhe pesë foshnja të tjera, foshnja dhe fëmijë me aftësi të kufizuara. Gjithsej 33 viktima deri më tani. Fantazitë e dhunshme të të akuzuarit, i cili ka rrëfyer veprimet e tij, janë të pamundura të fiksohen në letër. Siç u bë e ditur në konferencën për shtyp, në materialin pornografik me vëllim të madh që u gjet në kompjuterin e tij, janë regjistruar “përdhunimet më brutale të foshnjave dhe fëmijëve të vegjël”.

Ka indikacione se në disa raste fëmijët u qetësuan për të mos u bërtitur. Deri më tani është vlerësuar vetëm 10% e materialit të ruajtur dhe ka shumë gjasa që numri i viktimave të abuzimit të vazhdojë të rritet. Policia ka gjetur gjurmët e 73 të dyshuarve të tjerë, shumica prej tyre prindër, të afërm, fqinjë, vëllezër, madje edhe prindër e gjyshër të të akuzuarve. /DW/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: