VATIKAN -Papa Françesku ka përjashtuar priftin Fernando Karadima, që abuzonte seksualisht të miturit në Kili, shkruan BBC.

Ai tha se e ka larguar priftin për të mirën e Kishës pasi që ishte në qëndër të skandalit klerik kohëve të fundit.

Ish-prifti 88-vjeçar ishte dënuar edhe më parë për të njëjtën gjë, dhe në qershor, Papa pranoi dorëheqjet e tre peshkopëve kilianë pas skandalit.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb