Departamenti i Transportit i SHBA-së të mërkurën e bëri më të lehtë për amerikanët udhëtimin në Kubë, duke hequr kufizimet e fluturimeve që ishin vendosur gjatë administratës Trump.

Kufizimet kishin penguar fluturimet e linjave ajrore amerikane dhe fluturimet çarter që të shkonin në qytete të tjera kubane përveç Havanës. Sekretari i Shtetit Antony Blinken i dërgoi një letër Departamentit të Transportit të martën duke i kërkuar që të revokojë kufizimet.

Blinken tha se hapja e fluturimeve për në Kubë ishte “në mbështetje të popullit kuban dhe në interesat e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara”. Ai tha se sapo Departamenti i Transportit të zbatojë kërkesën e tij, “shërbimet ajrore të planifikuara dhe çarter midis Shteteve të Bashkuara dhe aeroporteve kubane mund të rifillojnë menjëherë të hyjnë në fuqi”.

Administrata Biden njoftoi muajin e kaluar se do të zgjeronte fluturimet për në Kubë, do të merrte hapa për të lehtësuar kufizimet për udhëtarët amerikanë në ishull dhe për të hequr kufizimet për paratë që emigrantët mund t’u dërgojnë njerëzve në ishull.

Administrata tha se do të lëvizte gjithashtu për të rivendosur Programin Kuban të Ribashkimit të Familjes së Lirimit me kusht, i cili ka një grumbull prej më shumë se 20,000 aplikimesh dhe do të rrisë shërbimet konsullore dhe përpunimin e vizave.

“Me këto veprime, ne synojmë të mbështesim aspiratat e kubanëve për liri dhe për mundësi më të mëdha ekonomike, në mënyrë që ata të mund të bëjnë jetë të suksesshme në shtëpi,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price muajin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb