Adoleshentët britanikë po përdorin TikTok për të mësuar dhe shkëmbyer këshilla për të falsifikuar testet pozitive Covid-19 dhe qindra mijëra nxënës po lumturohen pasi do të mungojnë në mësim, sipas inews.co.uk.

Drejtuesit e arsimit kanë paralajmëruar se praktika është masivisht e padobishme pasi shkollat ​​tashmë luftojnë për të vazhduar mësimin në klasë.

Klipet e të rinjve që aplikojnë lëngje të ndryshme kanë marrë miliona klikime në aplikacionin e njohur video, me shumë përdorues që ofrojnë sugjerime.

Videot e ngarkuara nën termin e kërkimit #fakecovidtest janë parë më shumë se 6,5 milionë herë, ndërkohë që kanë më shumë se 20 000 ndjekës.

“Ne jemi të sigurt që kjo përfshin një pakicë shumë të vogël nxënësish dhe se në pjesën më të madhe testet përdoren në mënyrë korrekte”, deklaroi Geoff Barton, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Shkollave dhe Udhëheqësve të Kolegjit.

“Sidoqoftë, ne do t’i nxisim prindërit të sigurojnë që testet të mos keqpërdoren dhe do t’u sugjeronim nxënësve që janë të interesuar në reaksione kimike se vendi më i mirë për të mësuar rreth tyre është lënda e kimisë”, shtoi ai.

Peltja e mollës, Coca-Cola, uthulla, pastruesi i duarve dhe kivi janë ndër sugjerimet që përdoruesit po inkurajojnë të tjerët të aplikojnë në teste me shpresën e testimit pozitiv për Covid-19 dhe duke u bërë që të qëndrojnë larg shkollës.

Një llogari e TikTok që duket se i përket një adoleshenti britanik përmban video të shumta duke provuar kombinime duke përfshirë ilaçin e kollës ”Calpol”, lëng limoni, lëng portokalli, deodorant ”Lynx” dhe solucion ëas rroje ”Dior” në testet e shpejta të antigjenit.

Një zëdhënës i TikTok tha se ”udhëzimet tona sqarojnë qartë se ne heqim përmbajtje që përfshin informacione mashtruese që shkaktojnë dëm, përfshirë dezinformimin mjekësor në lidhje me Covid-19 dhe dezinformimin antivaksinë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb