Duke tejkaluar Beogradin, Aeroporti i Tiranës bëhet epiqendra e ndërlidhjes dhe Rritjes Rajonale

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA), nën menaxhimin e Kastrati Group, ka forcuar pozicionin e tij si aeroporti më i madh në Ballkanin Perëndimor, duke shënuar një moment historik për aviacionin rajonal. Duke tejkaluar Aeroportin e Beogradit, TIA tani qëndron si një fener përparimi, duke u renditur e pesta në rajonin më të gjerë të Ballkanit.

Me vendndodhjen e saj strategjike dhe infrastrukturë moderne, TIA është një portë e rëndësishme jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për vendet fqinje. Duke shërbyer si aeroport lokal për Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi dhe Greqinë e Veriut, TIA luan një rol jetik në nxitjen e ndërlidhjes rajonale dhe zhvillimit ekonomik.

E mbështetur nga arritjet e saj të fundit, TIA është e gatshme për zgjerim dhe inovacion të mëtejshëm. Aktualisht duke u zgjeruar, TIA po përgatitet të ofrojë fluturime transoqeanike, duke hapur rrugë të reja për lidhjen globale dhe duke u pozicionuar si një lojtar kyç në tregun ndërkombëtar të aviacionit.

Për më tepër, investimet e vazhdueshme të Kastrati Group në aeroport, që arrijnë në 85% të shumës totale të rënë dakord deri në vitin 2040, tregojnë përkushtimin e tyre të palëkundur për të përmirësuar infrastrukturën dhe shërbimet përtej pritshmërive fillestare. Kjo qasje proaktive nënvizon përkushtimin e tyre për të tejkaluar standardet e rëna dakord dhe siguron që TIA të mbetet në krye të industrisë së aviacionit në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Me pothuajse 1500 fluturime në javë dhe një fokus në ofrimin e shërbimit më të mirë, TIA po ripërcakton standardet e përsosmërisë në industrinë e aviacionit. Në një intervistë për Blendi Fevziun në “Opinion”, Drejtori i Operativ i aeroportit, Piervittorio Farabbi, tha: “Në sezonin e pikut mendoj se do të kemi 250 fluturime në ditë, pra do të kemi më shumë se 1500 në javë. Kastrati Group ka ndërmarrë një sfidë dhe duke qenë vetë shqiptarë e konsiderojnë me krenari këtë aeroport si pikën kryesore hyrëse në Shqipëri, po e ndërtojnë më shpejt se çdo aeroport tjetër që mund të mendoj.”

Rrugëtimi i rritjes eksponenciale të TIA-s, i mbështetur nga investimet strategjike të Grupit Kastrati, është evident në arritjet rekordeve sa i përket numrit të pasagjerëve. Në vitin 2023, TIA theu rekordin duke mirëpritur 7.2 milionë pasagjerë, një dëshmi e vëmendjes që ka marrë Shqipëria si një destinacion turistik dhe qendër tranziti. Duke u mbështetur në këto arritje, TIA është në rrugën e duhur për të kapërcyer parashikimin prej 9.3 milionë pasagjerë për vitin 2024, duke riafirmuar statusin e saj si një destinacion kryesor në Ballkan.

Ndërsa Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) vazhdon rrugëtimin e rritjes dhe zgjerimit, ai qëndron si një dëshmi e progresit dhe potencialit të Shqipërisë. Me angazhimin e palëkundur të Kastrati Group për përsosmëri dhe inovacion, TIA po i jep formë të ardhmes së aviacionit në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë, duke sjellë në një epokë të re ndërlidhjeje, prosperiteti dhe mundësie për të gjithë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: